تاثیر والدین بر رفتار کودکان

  • توسط admin
  • خرداد 29, 1399
  • 0

والدین تاثیر بسزایی در شکل‌گیری رفتار کودکان دارند زیرا رفتار کودکان مثل یک اسفنج سریع شکل می‌گیرد. آنها از رفتار والدین خود الگو می‌گیرند و در زندگی خود به کار می‌برند. بنابراین مهم است که والدین الگوی مناسبی برای کودک باشند. الگو گرفتن از رفتار نامناسب نه تنها در رشد کودک تاثیر منفی دارد بلکه می‌تواند منجر به بروز رفتارهای ناهنجار شود.

مهارت‌های اجتماعی و رفتار کودکان

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه شیکاگو انجام شده و در مجله روان‌شناسی کودک منتشر شده است، کودکانی که شخصیتی ضد اجتماعی دارند، این رفتار خود را از والدینشان الگو گرفته‌اند. داشتن مهارت‌های اجتماعی از گفتن عبارت‌های مودبانه‌ای مثل «لطفا» و «متشکرم» تا صحبت کردن در جمع، مقوله‌ای است که کودکان از سنین خیلی پایین آن را از والدین خود یاد می‌گیرند.

تاثیر اضطراب و استرس بر رفتار کودکان

واکنش کودکان در مواقع استرس‌زا، همان واکنشی است که والدین آنها در چنین شرایطی از خود نشان می‌دهند. اگر واکنش والدین منفی باشد، کودک هم یاد می‌گیرد که واکنش منفی نشان دهد. به علاوه باید در نظر داشت که بروز رفتارهایی مثل داد کشیدن و عصبی شدن والدین در شرایط استرس‌زا باعث وحشت کودک می‌شود. در چنین شرایطی کودک منزوی می‌شود و ممکن است تصور کند که خود دلیل بروز این رفتار در پدر و مادرش شده است. در صورتی که استرس را به شیوه‌ای مثبت مدیریت کنید، به کودک این اطمینان را می‌دهد که میزان علاقه والدینش به او در شرایط بحرانی کم نخواهد شد.

به شیوه‌ای صحیح تنبیه کنید

شیوه‌ی تنبیه کردن والدین بر رفتار کودکان تاثیر بسیاری می‌گذارد. به کار بردن تنبیه‌های فیزیکی مثل کتک زدن، به تغییر رفتار کودکان کمکی نمی‌کند. علاوه بر این، تنبیه فیزیکی باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه در کودک می‌شود. وقتی والدین نوع دیگری از تنبیه را به کار می‌برند، باعث می‌شوند که رفتار نادرست کودک با آرامش به او گوشزد شود.

بیشتر بخوانید  اینترنت و کودکان ؛ کلیشه هایی که نباید باور کنید

با آشفتگی مقابله کنید

اگر بحث و مشاجره بین پدر و مادر به درستی مدیریت و حل شود، کودک از تماشای آن می‌تواند درس بگیرد. در مقابل آن، دعوای لفظی یا فیزیکی والدین تاثیرات مخربی بر کودک دارد. کودکان ممکن است خود را مسبب دعوای پدر و مادر بدانند و تا سال‌ها بعد از آسیب‌های روانی که از این بابت دیدند رنج ببرند. به یاد داشته باشید، خانواده‌های ناکارآمد، فرزندانی ناکارآمد تربیت می‌کنند.

تاثیرات مخرب کودک آزاری بر رفتار کودکان

کودک‌آزاری باعث بروز طیف وسیعی از رفتارهای ضداجتماعی و مخرب می‌شود. این امر به این دلیل است که کودکانی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند سعی در فهم علت آن دارند. والدینی که از فرزندان خود سوء استفاده می کنند ممکن است باعث شود فرزندانشان پرخاشگر و خشن شود، مشکلات یادگیری را تجربه کنند و حتی درگیر مواد مخدر شود. این رفتار والدین دقیقا بر خلاف آن چیزی است کودک برای رشد سالم به آن نیاز دارد و باعث می‌شود دنیای کودکانه او خراب شود. اهمیت دادن به احساسات کودک بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین به خاطر داشته باشید، کودک مثل یک دوربین رفتار والدین را ضبط می‌کند، از آن الگو می‌گیرد و در زندگی خود به کار می‌برد. داشتن رفتار صحیح در مقابل کودک نه تنها باعث می‌شود او رفتارهای درستی از خود نشان دهد بلکه آرامش خاطر او را نیز فراهم می‌کند.

منبع: hellomotherhood

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است