چطور با کودکان از ویروس کرونا صحبت کنیم؟

  • توسط admin
  • فروردین 18, 1399
  • 0
چطور با کودکان از کرونا صحبت کنیم

با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در دنیا، کودکان در معرض اطلاعات صحیح و غلط بسیاری از منابع مختلف (تلویزیون، رسانه‌های اجتماعی و صحبت‌های اطرافیان) قرار گرفته‌اند. سوال اینجاست که در این شرایط والدین چگونه می‌توانند هم به کودک اطلاع رسانی کنند و هم مانع وحشت‌زدگی او شوند؟

ویروس کرونا در صدر اخبار است و مثل همیشه سوالاتی ذهن کودک را به خود مشغول می‌کند که پاسخ دادن به آنها، زیاد هم آسان نیست. سوالاتی مثل: «من هم قرار است مریض شوم؟»، «مدرسه‌ کلا تعطیل می‌شود؟» و یا «پدربزرگ و مادربزرگ مریض می‌شوند و می‌میرند؟»

حالا که تقریبا مشخص شده که ویروس کرونا تاثیر کمتری بر افراد جوان‌تر دارد، ممکن است اخباری از گوشه و کنار ایجاد وحشت کنند. اخبار درباره‌ی مرگ و میر افراد، کمبود احتمالی مواد غذایی، تعطیلی مدارس و شنیدن این عبارت «واگیردار یا همه‌گیر» باعث ایجاد تنش می‌شوند.

کنترل شرایط را به دست بگیرید

مهم است که با لحنی درست درباره‌ی ویروس با کودک صحبت کنید. دکتر رادکین، روانشناس بالینی و مشاور خانواده، در این‌باره می‌گوید: «همه‌ی ما تا حدودی به داستان‌های ترسناک علاقه داریم. اما زیاد شنیدنش، آن هم زمانی که بیشتر در خانه هستیم مناسب نیست. در این شرایط بهتر است ذهن کودک را از این بیماری دور کنید. برایش درباره‌ی چگونگی انتشار ویروس کرونا توضیح دهید و بگویید که با شستن مداوم دست‌ها که خودش می‌تواند تفریح و کف‌بازی باشد، خطر ابتلا به این بیماری کمتر هم می‌شود.»

شستن دست برای جلوگیری از کرونا

بیماری کرونا یا همان Covid-19 یک بیماری تنفسی است که از طریق ویروس کرونای جدید منتقل می‌شود. شروع این بیماری با تب و سرفه‌های خشک است که در نهایت بعد از یک هفته منجر به مشکلات تنفسی می‌شود. پزشکان به طور یقین از نحوه‌ی شیوع این بیماری مطلع نیستند اما آنچه در مورد دیگر ویروس‌های این خانواده هم صحت داشته این است که بیماری از طریق عطسه و سرفه‌های فرد بیمار منتقل می‌شود. دکتر رادکین در این باره توصیه می‌کند که با کودکان از کارهایی که از دستشان ساخته است صحبت کنید. مثلا اینکه هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانند، به صورت خود دست نزنند و دست‌ها را حداقل به مدت ٢٠ ثانیه با آب و صابون بشویند. سپس برای دور کردن ذهن کودک از بیماری، از این موضوع بگذرید و از مسائل دیگر صحبت کنید؛ مثل برنامه‌ی تلویزیون یا غذایی که برای ناهار خوردید.

بیشتر بخوانید  آیا کودکان نباید در شبکه های مجازی حضور داشته باشند؟
جلوگیری از ابتلا به کرونا

اگرچه والدین ید طولایی در توضیح مسائل ناخوشایند مثل: جنگ، تروریسم، تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین دارند، کودکان هم توانایی ارزیابی مخاطرات را دارند. پس مهم است که از میزان نگرانی آنها درباره‌ی این بیماری مطلع باشید. دکتر رادکین توصیه می‌کند که والدین پیش از توضیح هر مساله‌ای برای کودک، درباره‌ی آن مطالعه کنند و با اطلاعات کافی پیش بروند.

دکتر «جان گیلمارتین»، گفتاردرمانگر، می‌گوید که درصورت ابتلای کودک به بیماری کرونا، مهم است به او بگویید مساله‌ی مهمی نیست، یک سرماخوردگی است که احتمالا گلو را بیشتر درگیر می‌کند. به این ترتیب تصور دردناک و ترسناک کودک از این بیماری کمرنگ می‌شود.

می‌دانیم ویروس کرونا برای افراد مسن و کسانی که سابقه‌ی بیماری دارند خطرناک‌تر است و همین قضیه باعث نگرانی بیشتر کودک برای دوستان و خویشاوندان می‌شود. دکتر رادکین افزود: به کودک صادقانه بگویید درست است، همه‌ی ما بالاخره یک روز می‌میریم اما نه به این زودی، وقتی خیلی خیلی پیر شدیم.

از لحن ساده استفاده کنید

تا جایی ممکن است با لحنی ساده و همراه با شوخی درباره‌ی بیماری کرونا با کودک صحبت کنید. هیچ نیازی نیست که کودکان زیر ١٣ سال را از این بیماری بترسانید. به آنها اطمینان دهید که والدین و پدر و مادربزرگ آنها قوی و سالم هستند و قرار است در صحت و سلامت زندگی کنند. توانایی مدیریت نگرانی در کودکان با افزایش سن تکامل پیدا می‌کند بنابراین لحن صحبت والدین با کودکان و نوجوانان باید متفاوت باشد. کودکان مثل بقیه افراد جامعه در معرض شایعات و اطلاعات نادرست هستند. آنها در هنگام بازی با هم سن و سال‌های خود با هم اطلاعاتی رد و بدل می‌کنند یا هنگامی که در شبکه‌های اجتماعی هستند به یک مجموعه اطلاعات دسترسی دارند؛ پس بهتر است اطلاعاتی متناسب با سن آنها در اختیارشان قرار دهیم.

منبع: bbc

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است