اینترنت و کودکان ؛ کلیشه هایی که نباید باور کنید

  • توسط admin
  • بهمن 10, 1398
  • 0
افسانه هایی درباره اینترنت و کودکان که نباید باور کنید

اگرهرچه درباره‌ی اینترنت و کودکان می‌شنوید باور کنید، به این نتیجه می‌رسید که متجاوزان و سواستفاده‌گران در همه جای فضای اینترنت برای کودکان به کمین نشسته‌اند. بله، محتوای نامناسب هم در اینترنت وجود دارد اما واقعیت این است که مقادیر زیادی محتوای خوب هم هست. یکی از موضوعات مورد بحث این روزها از میان برداشتن ترس بی‌مورد والدین از اینترنت است. اگر همه حقایق درباره‌ی اینترنت را ندانیم نمی‌توانیم کودکان را مصون نگه داریم.

در این مطلب، چند کلیشه، درباره‌ی امنیت فضای اینترنت برای کودکان را نام می‌بریم. سپس واقعیت آن را توضیح می‌دهیم تا شما را آسوده‌خاطر کنیم.

قلدر شدن کودکان در فضای اینترنت

کلیشه: اینترنت، کودکان را به قلدرهای مجازی تبدیل می‌کند.

حقیقت: کودک به دلایل زیادی ممکن است به قلدری و نفرمانی کند و رسانه‌های اجتماعی گزینه‌ی بی‌دردسرتری برای انجام این کار هستند.

معمولا عاملی بیرونی کودکان را وادار به انجام چنین رفتاری می‌کند. مثلا ممکن است کودک در محیط خانه، مدرسه و یا اجتماع درگیر بحران باشد. ممکن است مورد آزار و یا ناهنجاری باشند و یا حس همدلی با دیگران را یاد نگرفته باشد.

آگاهی از نحوه قلدری‌های مجازی می تواند به والدین در تشخیص به موقع این رفتار کمک کند. پس تا دیر نشده اقدامات لازم را انجام بدهید.

آموزش باید و نبایدهای اینترنت به کودکان

کلیشه: اگر به کودکان بگویید با غریبه‌ها صحبت نکنند می‌توانید آنها را در فضای اینترنت محفوظ نگه دارید.

حقیقت: شناخت رفتار شرورانه‌ی کودکان کمک می‌کند تا از این رفتارهای ناخوشایند اجتناب کنند. 

در دنیایی که کودکان ۸ ساله هم به راحتی با اینترنت می‌توانند با افراد تعامل داشته باشند باید تفاوت مکالمه با لحن مناسب و نامناسب را یاد بگیرند. کودکان معمولا توسط هم سن و سالهای خود ترغیب به صحبت درباره‌ی مسائل جنسی می‌شوند پس خوب است «نه» گفتن را یاد بگیرند.

همچنین باید به کودکان یاد داد که پاسخ به چه سوالاتی مجاز و چه سوالاتی غیرمجاز است. مثلا سوالاتی مثل «دختر هستی یا پسر؟»، «کجا زندگی می‌کنی؟»، «چه لباسی پوشیدی؟» و «می‌توانیم خصوصی صحبت کنیم؟» سوالات غیرمجازند.

بیشتر بخوانید  ۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

روابط پرخطر آنلاین معمولا در چت‌روم‌ها شکل می‌گیرند که در آن نوجوان‌ها مشتاقانه به دنبال هم‌صحبت در زمینه‌ی مسائل جنسی هستند.

تاثیر اینترنت بر روابط اجتماعی کودکان

رسانه های اجتماعی کودک را منزوی می‌کنند

کلیشه: رسانه های اجتماعی کودک را منزوی می‌کنند.

حقیقت: بسیاری از کودکان عقیده دارند که رسانه های اجتماعی باعث تقویت روابط اجتماعی آنها شده است.

بسیاری از کودکان دوست دارند که به صورت آنلاین با دوستان خود معاشرت کنند. پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهند:

-بسیاری از نوجوان‌ها بر این باورند که رسانه های تاثیرات مثبتی بر آنها دارند.

-رسانه‌های اجتماعی مسیری برای بیان خلاقانه است.

-کیفیت روابط آنلاین کودکان بر سلامت آنها تاثیرگذار است.

کودکان در حال مهار کردن قدرت دنیای آنلاین هستند و هرچه بیشتر پیش می‌روند، افسانه‌هایی که درباره‌ی این فضا وجود دارد را از میان برمی‌دارند.

انتشار عکس کودکان در اینترنت

کلیشه: انتشار عکس کودکان در فضای مجاز خطرناک است.

حقیقت: اگر از تنظیمات «حریم خصوصی» در رسانه اجتماعی خود استفاده کنید و تعداد مخاطبان خود را محدود کنید، می‌توانید در محیطی امن عکس کودکتان را منتشر کنید.

اگرچه انتشار هر عکس یا مطلبی به صورت آنلاین می‌تواند خطرناک باشد اما راه‌هایی برای کنترل آن وجود دارد.

-از تنظیمات حریم شخصی استفاده کنید. صفحه‌ی اجتماعی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که فقط دوستان و آشنایان نزدیک شما قادر به دیدن آن باشند.

-مخاطبان خود را محدود کنید. مطالب و عکس‌ها را با خانواده و دوستانتان به اشتراک بگذارید. یا از«گوگل فوتو» استفاده کنید که برای دیدن عکس‌ها نیاز به ورود به حساب کاربری دارد.

-برای ورود کودک به فضای مجازی عجله نکنید. کودکان را تا ۱۳ سالگی به دور از فضای مجازی نگه دارید. به محض اینکه کودک دارای حساب کاربری شود می‌توان او را در عکس‌های دیگر تگ کرد به این معنا که حضور او در فضای مجازی پررنگ‌تر می‌شود و با دنبال کردن عکس می‌توان او را ردیابی کرد.

بیشتر بخوانید  چطور به کودک حساس خود کمک کنیم تا احساسات خود را مدیریت کند؟

نظارت بر کودکان در استفاده از رسانه های اجتماعی

کلیشه: استفاده از امکاناتی مثل «Parental controls» در گوگل بهترین راه نظارت بر فعالیت آنلاین کودکان است.

حقیقت: تمرکزِ تنها بر یک روش امنیتی شما را به سمت و سویی غلط سوق می‌دهد.

برای تامین امنیت کودکان در فضای مجازی و تربیت آنها به عنوان افرادی مسئولیت‌پذیر و مودب در این محیط، چیزی بیش از نصب برنامه‌ی «Parental controls» نیاز دارید. بعضی کودکان می‌توانند این برنامه را دور بزنند. همچنین گاهی این برنامه به قدری جستجوی کودک را در فضای مجازی محدود می‌کند که باعث ایجاد تنش بین والدین و کودک می‌شود. چنین برنامه‌هایی در کنترل محتوای مورد جستجوی کودک و زمانبندی استفاده از اینترنت مناسب است اما کافی نیست. از هر فرصتی برای آموزش رفتار صحیح در فضای مجازی استفاده کنید. برای رفتارهای نادرست کودک تنبیه در نظر بگیرید و چگونگی مدیریت استفاده از اینترنت را به کودکان آموزش دهید.

منبع: commonsensemedia

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است