تلفن همراه برای کودکان و بهترین سن استفاده از آن

  • توسط admin
  • بهمن 3, 1398
  • 0
بهترین سن استفاده از تلفن همراه برای کودکان

امروزه تقریبا زندگی بدون استفاده از تلفن همراه و اینترنت غیرممکن است، در این میان کودکان هم به استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی عادت می‌کنند اما برای این که فرزندمان از خطر تاثیرات نامناسب تکنولوژی در امان باشد باید چه کاری کنیم؟

یکی از وظایف شما به عنوان والدین و سرپرست کودک، انتخاب سنی است که او می‌تواند از تلفن همراه استفاده کند. معمولا اولین درخواست بچه‌ها برای استفاده از تلفن همراه از سنین پیش دبستانی شروع می‌شود. کودک با تاثیر از همسالان خودش که تلفن همراه دارند از شما می‌خواهد که برای او هم یکی تهیه کنید. ممکن است شما در نظر داشته باشید که بعد از پیش دبستانی اجازه استفاده از تلفن همراه را به او بدهید. بسته به تصمیم شخصی‌تان که به کودک اجازه بدهید یا نه، شاید کار کمی برایتان سخت بشود. در ادامه سعی می‌کنیم این مشکل را بررسی کنیم.

استفاده از تلفن همراه برای کودکان

مطمئنا تلفن همراه استفاده‌های خوب و مناسب دارد و شما باید به فرزند خود راه صحیح استفاده از آن را آموزش دهید. باید توجه داشته باشید که آیا فرزندتان آماده‌ی پذیرش و استفاده از این وسیله هست و آیا می‌تواند فرهنگ استفاده از آن را با مسئولیت‌پذیری درک کند؟

اگر لحظه‌ای احساس کردید که تلفن همراه روی کودکتان اثر منفی داشته و هنوز برای داشتن آن آماده نیست، «نه» گفتن ضروری‌ست.

بایدها و نبایدهای استفاده از تلفن همراه برای کودکان 

بایدها و نبایدهای استفاده از تلفن همراه 

شما والدین و سرپرست کودک هستید، بنابراین بسیار اهمیت دارد که او را طوری تربیت کنید که بداند دنیا به همین تلفن همراه خلاصه نمی‌شود، با او تفریحات دیگر هم داشته باشید و اجازه ندهید دچار اعتیاد به تکنولوژی شود. در کنار همه‌ی تفریحاتی که دارید، استفاده‌ی محدود از تلفن همراه را در ساعاتی قرار دهید که همه‌ی تکالیفش را انجام داده باشد. می‌توانید روزانه ساعت مشخصی برای سرگرمی‌های دیجیتال او در نظر بگیرید. دقت داشته باشید هرگز با خشونت و عصبانیت با او صحبت نکنید زیرا باعث می‌شود از سر لجبازی بیشتر به سراغ تلفن همراهش برود.

بیشتر بخوانید  اینترنت و کودکان ؛ کلیشه هایی که نباید باور کنید

بهتر است پیش از خرید تلفن همراه برای کودکتان از خودتان بپرسید:

  • آیا او به اندازه کافی احساس مسئولیت می‌کند؟ مثلا قبل از خروج از خانه به شما اطلاع می‌دهد یا در زمانی که قول داده به خانه بر می‌گردد؟
  • آیا کودک حواس پرتی دارید که حتی کیف مدرسه‌اش را هم فراموش می‌کند؟ اگر اینطور باشد پس حتما تلفن همراه که قیمت بالایی دارد را نیز گم خواهد کرد.
  • آیا فرزند شما به دلایل ایمنی نیاز به تلفن همراه دارد و باید با شما در تماس باشد؟
  • آیا احساس می‌کنید که کودکتان ظرفیت استفاده از تلفن همراه را دارد؟ می‌داند چه زمانی تماس نگیرد و بیش از حد به تکنولوژی اعتیاد پیدا نکند؟
  • آیا فرزند شما با مسئولیت‌پذیری از تلفن همراهش استفاده خواهد کرد و باعث آزار دیگران نمی‌شود؟

راه حل والدین چیست؟

راه حل والدین چیست؟

بعد از این که به سوالات بالا جواب دادید خیلی راحت می‌توانید تصمیم بگیرید که به کودک اجازه استفاده از تلفن همراه را بدهید یا آن را به زمانی دیگر موکول کنید. اگر تصمیم گرفتید که به او این اجازه را دهید می‌توانید از تلفن‌های همراه ساده‌ای که دارای GPS هستند برای شروع استفاده کنید. به این ترتیب در صورت بروز مشکل برای کودک به راحتی می‌توانید با او در تماس بوده یا موقعیتش را ردیابی کنید. به عنوان والدین شما باید فرهنگ استفاده صحیح از رسانه و تربیت کودک در دنیای دیجیتالی امروز را به او آموزش دهید.

منبع : commonsensemedia

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است