چطور از خبرچینی کودکان جلوگیری کنیم؟

  • توسط admin
  • دی 30, 1398
  • 0
چطور از خبرچینی کودکان جلوگیری کنیم؟

هیچ کسی نمی‌داند خبرچینی کودکان از چه زمانی شروع می‌شود. اما بهتر است بدانید که گوش دادن به این صحبت‌ها و شایعات یکی از سرگرمی‌های کودکان به خصوص در سنین ۸ و ۹ سالگی است. شما به راحتی می‌توانید با آموزش صحیح از خبرچینی کودکان جلوگیری کنید.

در تحقیقات انجام‌شده روی خبرچینی کودکان و تاثیرات آن مشخص شد که کودکانی که دچار چنین رفتاری هستند بیشتر آسیب خواهند دید. به علاوه تحقیقات نشان دادند که کودکان بیشتر برای افزایش محبوبیت و جلب توجه در مدرسه این کار را انجام می‌دهند. گاهی والدین ناخواسته فرزند خود را تشویق به این کار می‌کنند. برای مثال زمانی که شما از کودک خود می‌پرسید در زمان غیبت شما پدرش چه کاری است و در ازای گفتن حقیقت به او جایزه می‌دهید ناخواسته رفتار خبرچینی را در او ایجاد کرده‌اید. در چنین حالتی کودک تصور می‌کند برای عزیز شدن و دوست داشتنی بودن باید خبرچینی کند.

بنابراین برای جلوگیری از صدمه رسیدن به فرزندتان از همین امروز و با خواندن این مطلب آماده شوید تا اگر کودکتان دچار چنین اخلاقی است در شیوه تربیت خود تغییرات لازم را انجام دهید.

صحبت‌های بی خطر و شایعات

صحبت‌های بی خطر و شایعات

یکی از اولین موارد برای از بین بردن عادت خبرچینی کودکان صحبت از پیشامدهای این کار است. شاید فرزندتان بیشتر وقتش را صرف ارتباط و صحبت با دوستانش کند. اغلب این صحبت‌های کاملا بی‌ضرر و بدون خبرچینی هستند. اما اگر احساس کردید فرزندتان درگیر شایعات شده است بهتر است با او صحبت کنید و بگویید با پخش کردن شایعه و خبرچینی می‌تواند به کسی صدمه بزند.

احترام به حریم خصوصی کودک و دیگران

احترام به حریم خصوص دیگران

ایلین کندی مور؛ مشاور و روانشناس بالینی در دانشگاه پرینستون نیوجرسی، می‌گوید: «بهتر است با کودک خود دوست باشید و این رابطه‌ی دوستی را از همان ابتدایی‌ترین سال‌های زندگیش شروع کنید. کودکتان باید بداند که می‌تواند در مورد هر مسئله‌ای با شما صحبت کند. اصلا اشکالی ندارد که کودکتان در مورد دوستانش صحبت کرده یا از نمره‌ی پایین همکلاسیش بگوید. همه‌ی صحبت‌ها خبرچینی نیستند؛ این را به یاد داشته باشید.»

بیشتر بخوانید  تماشای تلویزیون برای کودکان؛ یک بحران یا فرصت؟

شما باید به کودکتان آموزش دهید که به حریم خصوصی افراد احترام بگذارد و هرگز اگر از مسائل شخصی کسی چیزی فهمید، آن را به دیگری نگوید.

خبرچینی کودکان و دوستی‌ها

ممکن است شما در مورد مسائلی مانند صحبت کردن پشت سر همکلاسی یا دوستش با کودکتان حرف زده باشید. اما بنا بر مطالعات انجام‌شده در سنین ۸ و ۹ سالگی هیچ چیز نمی‌تواند مانع از انجام این کار شود و کودکتان برای افزایش محبوبیت و ایجاد دوستی شایعه و سخن چینی می‌کنند.

برای از بین بردن عادت خبرچینی کودکان بهتر است دست به کار شوید و اگر این عادت را در کودکتان دیدید با او درباره پیامدهایش صحبت کنید. به او بگویید عواقب شایعه همیشه به خودش بر می‌گردد و ممکن است درباره‌ی خودش هم صحبت کنند. به او بگویید که راه‌های بهتری هم برای پیدا کردن دوست دارد. می‌تواند در فعالیت‌های دوستانه شرکت کرده یا با انجام کارهای خوب رابطه‌ها و دوست‌های صمیمی پیدا کند.

خبرچینی ممنوع!

خبرچینی ممنوع!

خبرچینی کودکان مساله‌ی غیر قابل حلی نیست. دقت داشته باشید این که کودکتان بتواند جلوی شنیدن شایعه بایستد کار سختی است و باید همراهش باشید. به او بگویید که بهتر است در پخش کردن شایعه به دیگران کمک نکند و هر وقت احساس کرد که صحبت‌های دیگران به کسی آسیب می‌رساند از آن‌ها دور شود و درباره عواقب شایعه و خبرچینی به دوستانش هم بگوید. شما به عنوان والدین و سرپرست کودک تاثیر بسیار زیادی در شکل گرفتن خبرچینی کودکان دارید. بهتر است نگاهی به عادت‌های خود بیاندازید و به عنوان اولین الگوی فرزندتان عادت‌هایی که دوست دارید او داشته باشد را خودتان انجام دهید. بیش از هر چیز سعی کنید رابطه‌ای صمیمی و شبیه به یک دوست با کودکتان داشته باشید تا همیشه مشکلاتش را اول به شما بگوید.

منبع : parents

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است