درجه بندی سنی فیلم ها برای کودکان و نوجوانان چقدر اهمیت دارد؟

 • توسط admin
 • دی 28, 1398
 • 0
درجه بندی سنی فیلم‌ها برای کودکان و نوجوانان چقدر اهمیت دارد؟

چقدر به درجه بندی سنی فیلم ها دقت دارید؟ به عنوان والدین و سرپرست کودک در هنگام انتخاب و خرید فیلم یا حتی انیمیشن برای کودکان و نوجوانان چقدر به درجه بندی سنی آن توجه می‌کنید؟

برای این که بتوانید از تاثیرات مثبت تکنولوژی در زندگی روزمره استفاده کنید، باید دانش خود را افزایش دهید. درجه بندی سنی فیم‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید. گاهی حتی کارتون‌های ساده و انیمیشن هم می‌توانند مضامین خشونت‌آمیز داشته باشند. بنابراین بهتر است در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید.

دستورالعمل درجه بندی سنی فیلم‌ها

 

در این دستورالعمل جدید آمده است که گاه نمایش رفتار، گفتار یا رخدادهای که همراه با خشونت، ترس و مانند آن می‌تواند روی بیننده اثرگذار باشد. به منظور پیشگیری از هرگونه آسیب به مخاطبان از جمله کودکان و نوجوانان بر اساس موازین تربیتی، اخلاقی و باورهای اجتماعی، درجه بندی سنی فیلم‌ها بر اساس محتوای آن‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود.

ضرورت درجه بندی سنی فیلم‌ها

ضرورت درجه بندی سنی فیلم‌ها

بدون شک کودکان درک درست و کاملی از آنچه در تلویزیون می‌بینند ندارند و از آنجایی که یکی از روش‌های یادگیری کودکان تقلید از رفتار بزرگسالان است ممکن است آنچه در تلویزیون می‌بینند را بدون درک خوب یا بد بودن آن تکرار کنند. به همین دلیل ضرورت دارد محتوای فیلم‌ها وسریال‌ها بر اساس درک کودکان درجه بندی شود. مواردی که سازمان سینمایی به عنوان ضرورت درجه بندی سنی فیلم‌های سینمایی اعلام کرده است عبارتست از:

 • هدایت گروه های سنی ناتوان از درک نادرستی فعالیت‌های ضد قوانین و هنجارهای عمومی جامعه.
 • پرهیز از نمایش تبعیض قومی، نژادی، جنسیتی و مذهبی، معلولیت‌های ذهنی، جسمی و جنسی و نیز پیشگیری از نمایش حرکات و الفاظ رکیک و نامناسب برای کودکان و نوجوانان.
 • حمایت از گروه های سنی در معرض خطر در برابر نمایش خشونت افسارگسیخته، خونریزی، رفتارهای هیجانی ومجرمانه مانند استفاده از اسلحه‌ی گرم یا سرد، خودکشی، خودآزاری و غیره.
 • جلوگیری از تاثیرگذاری مثبت نمایش مصرف مشروبات الکلی، سیگار و مواد مخدر با تاکید بر پرهیز از آموزش تولید این گونه مواد.
 • جلوگیری از ایجاد ذهنیت منفی نسبت به گویش، آداب و زبان فرهنگ‌های مختلف.
بیشتر بخوانید  اعتیاد به تکنولوژی ؛ آنچه که والدین باید بدانند

درجه بندی سنی فیلم ها به شرح زیر است:

 • گروه ۹+: این فیلم دارای الفاظ یا صحنه‌های نامناسب برای کودکان است و تماشای آن برای کودکان زیر ۹ سال توصیه نمی‌شود.
 • گروه ۱۲+: این فیلم دارای صحنه‌های نسبتا خشونت‌آمیز یا دلهره‌آور یا استعمال دخانیات یا الفاظ نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود.
 • گروه ۱۵+: این فیلم دارای صحنه‌های خشونت آمیز، ترسناک یا استعمال مواد مخدر یا روابط خلاف عرف جامعه یا زبان تند و نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۵سال توصیه نمی‌شود.
 • گروو ۱۸+: این فیلم دارای صحنه‌های افراطی از خشونت یا صحنه‌های استعمال مواد مخدر یا صحنه‌هایی تداعی‌کننده‌ی روابط زناشویی یا الفاظ و حرکات نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

وظیفه والدین در برابر کودکان

وظیفه والدین در برابر کودکان

یکی از بدترین کارهایی که والدین ممکن است بدون آگاهی آن را انجام دهند، تنها گذاشتن کودک با تلویزیون است. بسیاری از والدین برای اینکه کودک را سرگرم کنند و به کارهای خود رسیدگی کنند از تلویزیون یا فیلم کمک می‌گیرند. در حالی که باید دقت کنید طبق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت کودکان زیر یک سال، به هیچ‌وجه مجاز به استفاده از صفحات نمایشی نیستند و کودکان زیر ۵ سال نباید بیش‌تر از یک ساعت در روز از صفحات نمایش استفاده کنند. همچنین مشاهده می‌شود والدین به همراه کودکان به تماشای تلویوین می‌نشینند و فیلم‌هایی که مناسب درجه سنی کودک نیست را در کنار او مشاهده می‌کنند.

توجه کنید اگر کودک شما به سنی رسیده که امکان تماشای تلویزیون و صفحات نمایش را دارد، باید به درجه بندی سنی فیلم ها توجه کنید، بی‌توجهی به این موضوع ممکن است اثرات سو روی تربیت روحی و روانی کودک داشته باشد. بهتر است وقتی برای کودکتان داشته باشید، یک شب سینمایی خانوادگی  ترتیب دهید و با توجه به درجه بندی سنی آن فیلم را انتخاب کنید. این که کودکتان چه تاثیری از رسانه و تکنولوژی می‌گیرد بستگی زیادی به خود شما دارد.

بیشتر بخوانید  تربیت کودک در دنیای دیجیتال ؛ چطور انسان های بهتری تربیت کنیم؟

منبع : theschoolrun

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است