ترفندهایی برای جدا کردن کودک از دستگاه‌های الکترونیکی

  • توسط admin
  • دی 24, 1398
  • 0
ترفندهایی برای جدا کردن کودک از دستگاه‌های الکترونیکی

اعتیاد به تکنولوژی و دستگاه‌های الکترونیکی، در حال تبدیل شدن به یک نگرانی بزرگ برای اغلب والدین در سراسر جهان است. امروزه کودکان بیش‌تر ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و زمانی که به سرگرمی نیاز دارند یا تنها هستند به دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی موبایل، تلویزیون و بازی‌های ویدئویی روی می‌آورند. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید اکنون زمان برداشتن اولین قدم برای جدایی کودک از گوشی موبایل و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است.

شاید اعتیاد به دستگاه‌ها الکترونیکی، باعث شود کودک آنطور که باید و شاید به فعالیت‌های دیگر اهمیت ندهد اما دقت داشته باشید همیشه اطرافیان و پدر و مادر اولین الگوهای کودک هستند. پس اگر کودک شما مدام به دتبال دستگاه‌های الکترونیکی برای گذراندن وقتش است باید اول از همه به رفتارهای خودتان بنگرید.

اغراق نیست که بگوییم بچه‌ها به صفحه‌ی نمایش معتاد شده‌اند و به نظر نمی‌رسد که علاقه‌مند به کنار گذاشتن آن‌ها باشند. مشغول شدن بچه‌ها با صفحه‌های نمایش بیشتر از تصور شما، برایشان وسوسه‌انگیز است. بنابراین مهم است که بدانید چطور و چگونه صفحه‌ی نمایش دستگاه‌های الکترونیکی چقدر عمیق بر کودکان تاثیر می‌گذارد.

نکته : طبق گفته‌ی شیریل پولاک (Shirael Pollack)، منطقی‌ترین زمان آموزش برای کودکان زیر ۶ سال تا ۳۳۵ ساعت است. اما نباید این وقت با چیز دیگری جایگزین شود. به خصوص فعالیت کودک نباید به گونه‌ای باشد که شخصیت کودک، روابط اجتماعی و مهارت‌هایش محدود شود.

چند ترفند ساده برای جدا کردن کودک از دستگاه‌های الکترونیکی

چند ترفند ساده برای جدا کردن کودک از دستگاه‌های الکترونیکی

اما راه مبارزه با این اعتیاد چیست؟ و شما به عنوان والدین کودک چه کاری باید انجام دهید؟ در این قسمت چند ترفند بسیار ساده و کاربردی برای کمک به شما آورده‌ایم. اما پیش از هر چیز دقت داشته باشید ترک عادت استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی را باید از خودتان شروع کنید و وقت بیشتری برای کودک و خانواده‌تان بگذارید.

بازی کردن و تبلیغات تلویزیون

یکی از بهترین ترفندها برای مقابله با اعتیاد به دستگاه‌های الکترونیکی بازی کردن در زمان پخش تبلیغات تلویزیون است. می‌توانید با بازی ساده پانتومیم و حدس کلمه شروع کنید یا حتی با گفتن یک معما در وقت پخش تبلیغات فضای خانه را عوض کنید. اگر کودکتان تنها نیست، می‌توانید در این وقت اضافه از آن‌‌ها بخواهید باهم در درازنشست رقابت کنند و برنده می‌تواند جایزه‌ی خودش را داشته باشد.

مزیت این ترفند این است که کودکان شما حتی هنگام تماشای تلویزیون هم یک فعالیت فیزیکی خواهند داشت. علاوه بر‌ این، اگر آن‌ها این فعالیت را زیاد دوست داشته باشند، ممکن است حتی تصمیم بگیرند تماشای تلویزیون را رها کنند و به این بازی ادامه دهند.

حذف تلویزیون از پس‌زمینه

حذف تلویزیون از پس زمینه

هنوز نمی‌توان گفت که دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون بر رشد ذهنی کودک تاثیرگذار هستند یا نه اما بهتر است در وقت صرف غذا تلویزیون را خاموش کنید یا جای غذاخوری را طوری تغییر دهید که تلویزیون در پس‌زمینه نباشد. به کودکتان یاد دهید که می‌تواند سرگرمی‌های بهتری بدون دستگاه‌های الکترونیکی و صفحه نمایش‌ها داشته باشد. بهتر است خیلی سریع وارد مرحله‌ی قطع استفاده از دستگاه‌ها نشوید. این کار را طوری انجام دهید که کودک خودش تفریحات دیگر مانند کتاب خواندن و تفریح در محیط باز را به تماشای کارتون و بازی ویدیویی ترجیح دهد.

بیشتر بخوانید  دوست خیالی کودکان ؛ نکاتی که والدین باید بدانند

فعالیت‌های بیرون از خانه

بیشتر دستگاه‌های الکترونیکی برای کودک جنبه‌ی سرگرمی دارند. اگر کودکتان بداند که سرگرمی‌های بیشتر و بهتری وجود دارد، خودش به دنبال آن‌ها خواهد رفت. اغلب کودکانی که دچار اعتیاد به تکنولوژی هستند، علاقه‌ای به فعالیت‌های بیرون از خانه نشان نمی‌دهند. اما وقتی شما برای یک تفریح خوب و دوست‌داشتنی برنامه‌ریزی کرده و کودک را در آن دخیل کنید، احتمالا با گذشت زمان تبدیل به یک فعالیت سرگرم‌کننده برایش خواهد شد.

 

چند فعالیت خوب برای برنامه‌ریزی در طول هفته:

  • ورزش‌های خانوادگی یا دو نفره، مثل بدمینتون، فوتبال یا حتی پیاده‌روی
  • شنا در دریا یا استخر
  • نقاشی از طبیعت
  • کشف مکان‌های ناشناخته (می‌توانید به یک محیط باز بروید و یکی از بازی‌های ویدیویی که او دوست دارد را بازی کنید. از او بخواهید غاری برای خودش پیدا کند و مثل شخصیت‌های داستان شود)
  • یک شب سینمایی با خانواده
  • یک خرید دو نفره (برای مثال اگر می‌خواهید کودکتان کتابخوان شود او را به کتابفروشی یا مجتمع تفریحی ببرید و بخواهید که برای شما کتاب انتخاب کند به این ترتیب کودکتان احساس همدلی و ارزش بیشتری می‌کند)
  • آشپزی با کودک (می‌توانید یک روز از فرزند خود بخواهید که یک وعده غذا درست کند و از صبح همان روز با هم به خرید بروید و آشپزی کنید)

 

مشکل اعتیاد به صفحه‌های نمایش و دستگاه‌های الکترونیک در دوران اخیر به قدری جدی شده است که کارشناسان و برندها در سراسر جهان سعی کرده‌اند برای جدایی کودک از گوشی موبایل و مانند آن به والدین کمک کنند.

مشکل تنها کودکان نیستند، بلکه ما به عنوان والدینی که صفحه‌های نمایش را در منزل به عنوان یک عادت یا جایگزین برای بازی‌های خارج از منزل پذیرفتیم، هم مقصریم. اکنون که دنیا بسیار آلوده‌تر از قبل شده است ما می‌ترسیم که فرزندانمان در معرض آلودگی، میکروب‌ها، حشرات و… قرار بگیرند و بیمار شوند. به همین دلیل از بیرون رفتن آن‌ها جلوگیری می‌کنیم.

دوستان جدید، سرگرمی‌های تازه

کودکتان از دیدن شما در فعالیت‌های سرگرم‌کننده و بازی‌ها لذت خواهد برد، هم‌چنین آن‌ها این شانس را خواهند داشت که دوستان جدیدی هم‌سن خود داشته باشند. برخی از کودکان خجالتی‌تر از بقیه هستند و ممکن است در پیدا کردن دوست با مشکل مواجه شوند. هم‌چنین اگر کودک شما درونگرا باشد، ممکن است برای بازی با دیگر بچه‌ها در بیرون از خانه دچار مشکل شود.

بیشتر بخوانید  ١٢ تاثیر انیمیشن بر مغز کودکان

کودکتان می‌تواند به کمک شما از طریق فعالیت‌های کوچک با دیگر بچه‌ها در محل زندگیتان آشنا شود. یک راه خوب برای انجام این‌کار این است که تاریخ‌ بازی کردن، پیک‌نیک رفتن در فضای باز و غیره را با دوستان کودک خود هماهنگ کنید. این دوستان جدید انگیزه‌ای برای کودکتان هستند که از خانه بیرون برود و هر روز مشغول فعالیت‌های فیزیکی شوند.

خداحافظی کودک با اعتیاد به دستگاه‌های الکترونیکی

فعالیت های بیرون از خانه 

این ترفند، با توجه به اعتیاد ما به تلفن، به توجه ویژه‌ای از سوی والدین نیاز دارد، اما می‌تواند مزایای فوق‌العاده‌ای به بار آورد. ترفند این است که یک روز در هفته را مشخص کنیم که هیچ‌کدام از اعضای خانواده حق استفاده از صفحه‌ نمایش را نداشته باشند.

این امر مستلزم دوری از تلفن‌های همراه، تلویزیون، تبلت‌ها، کامپیوترها و غیره است و همه اعضای خانواده باید این قانون را رعایت کنند. به این ترتیب کودکان بهتر یاد می‌گیرند و هنگامی که می‌بینند شما فعالیت‌های فیزیکی و خانوادگی را به جای فعالیت‌های دیگر تشویق می‌کنید آن‌ها هم به دنبال این فعالیت‌ها می‌آیند.

اگر کودک شما علائم جدی اعتیاد به صفحات نمایش از جمله بیدار ماندن تا نیمه‌شب برای بازی ویدئویی داشته باشد یا وقتی که شما وسایل الکترونیکی را از آن‌ها جدا می‌کنید کج‌خلقی از خود نشان می‌‌دهند، می‌توانید از ترفند جدایی  تمام اعضای خانواده از گوشی استفاده کنید. در طی این دوره، فرزندتان فقط اجازه دارد برای کارهایی از قبیل انجام پروژه‌ی خود در منزل از صفحه نمایش استفاده کند.

 

توجه: اگر کودک شما در طول این دوره رفتارهایی مانند امتناع از خوردن و یا گریه کردن مداوم از خود نشان می‌دهد شما باید با یک متخصص در مورد نحوه‌ی رهایی از اعتیاد مشورت کنید.

یک راه‌حل خوب و منطقی برای مقابله با فرزند خود پیدا کنید

آیا کودکان به اندازه‌ی کافی باهوش هستند که تشخیص دهند چه چیزی برای آن‌ها خوب یا بد است؟ طبق گفته روانشناسان کودک، داشتن یک ارتباط قلبی و کلامی با کودک ایده‌ی خوبی است و به آن‌ها توضیح دهید که چرا استفاده‌ی بیش از اندازه از تکنولوژی مضر است.

اگر فرزندتان یک کودک نوپا و یا حتی بزرگ‌تر است، باید به آن‌ها توضیح دهید که چرا باید زمان استفاده آن‌ها از صفحه نمایش را کنترل کنید. می‌تواند از خود آن‌ها بپرسید که چگونه این کار را انجام دهند. عجیب به نظر می‌رسد، اما کودکان واقعا می‌توانند راه‌حل‌های شگفت‌انگیزی ارائه دهند. در این صورت آن‌ها احساس نمی‌کنند که خانواده در حال تلاش برای کنترل آن‌ها هستند.

راس گرین روانشناس، می‌گوید: من با بچه‌هایی صحبت کرده‌ام که بیش‌ از‌ اندازه وقت خود را برای وسایل الکترونیکی گذاشته‌اند. متوجه شده‌ام که آن‌ها دوستی برای خود ندارند، نمی‌دانند چگونه برای خود دوست پیدا کنند و کاری به غیر از سرگرم شدن با وسایل الکترونیکی ندارند.

بیشتر بخوانید  ۵ نکته در انتخاب برنامه تلویزیونی کودکان پیش دبستانی

شعار جادویی خانوادگی

در نهایت یک شعار جادویی برای خود داشته باشید که با آن، استفاده‌ی کودکانتان از گوشی یا تبلت را توقف ایجاد کنید. کودکان می‌توانند کج‌خلق و عصبی شوند، تلاش کنید آن‌ها را طوری ترغیب کنید که به حرف‌های شما گوش دهند. این می‌تواند منجر به گریه، کج‌‌خلقی و … شود. به عنوان مثال، شعار شما می‌تواند «حالا پیش ما باش!» باشد. این یک هشدار برای کودکتان است که آن‌ها از زمان تعیین‌شده در روز برای استفاده از صفحه‌ نمایش عبور کرده‌اند.

اعتیاد به تکنولوژی با فرزندانمان چه می‌کند؟

اعتیاد به تکنولوژی با فرزندانمان چه می‌کند؟

به هر حال ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که نمی‌توان بدون تکنولوژی و دستگاه‌های الکترونیکی زندگی کرد. اعتیاد به تکنولوژی برای کودکان فوق‌العاده مضر است و متخصصان آن را به تعدادی از مشکلات سلامتی و رشد مرتبط می‌دانند. زمانی که فرزندمان کوچک است، ما اغلب برای سرگرم‌کردن آن‌ها تمایل داریم که از تکنولوژی استفاده کنند. تصاویر متحرک و صداها در صفحه‌ی نمایش آن‌ها را دلگرم می‌کند و آن‌ها به قدر کافی آرام می‌شوند که ما می‌توانیم کارهای مهم خانه را به پایان برسانیم. با این‌حال، این کار به زودی برای آن‌ها تبدیل به عادتی می‌شود که پایه و اساس آن اشتباه است؛ به صفحه نمایش اعتیاد پیدا می‌کنند و بدون خستگی به دنبال سرگرمی هستند.

طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع است و این کودکان هیچ وقتی از زمان کودکی خود را نباید صرف نگاه کردن به دستگاه‌های الکترونیکی کنند. برای کودکان ۲ تا ۵ سال زمان استفاده از صفحه‌های نمایش نباید بیشتر از ۱ ساعت در روز باشد. صرف زمان زیاد برای نگاه کردن به صفحات نمایش با شروع اختلال بیش‌فعالی، ضعف در مهارت‌های اجتماعی و مشکلات احساسی و عاطفی همراه بوده‌ است. هم‌چنین می‌تواند بر نمرات مدرسه کودک و توانایی او در پرداختن به تکالیف مدرسه و منزل نیز تاثیر بگذارد.

اما شاید بزرگ‌ترین اشکال استفاده بیش ازحد از صفحه‌های نمایش شامل فعالیت فیزیکی ناچیز، عدم تمایل به بیرون رفتن از خانه و از دست دادن دائمی خاطرات زیبای کودکی باشد. این‌ها تنها با بودن در زمین بازی و وقت گذراندن با دیگر بچه‌ها به دست می‌آید.

هدف ما از مقابله با اعتیاد کودک به گوشی باید این باشد که کودکانمان را به فضای باز بیرون از منزل ببریم و آن‌ها را ترغیب کنیم تا لذت بازی در فضای باز را تجربه کنند، آن‌ها را از ابزارها و صفحه‌های نمایش بی‌نیاز کنیم.

منبع : todaysparent

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است