اعتیاد به تکنولوژی ؛ آنچه که والدین باید بدانند

  • توسط admin
  • دی 2, 1398
  • 0
اعتیاد به تکنولوژی ؛ آنچه که والدین باید بدانند

این‌ روزها اغلب خانواده‌‌ها با ساعات طولانی که فرزندشان مشغول بازی با تلفن همراه یا گشتن در دنیای اینترنت است، مشکلات بسیار زیادی دارند. شرایط زمانی بدتر خواهد شد که کودکتان تمام وقت خود را هدر داده و هیچ علاقه‌ای به انجام تکالیفش ندارد. بهتر است بدانید که دنیای تکنولوژی به اندازه هر مواد مخدر دیگری اعتیاد آور است و اگر کودکتان به بازی با تبلت یا تلفن همراه بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهد و ساعات طولانی مشغول بازی با آن است، کودک شما به تکنولوژی اعتیاد دارد.

شاید شنیدن این حقیقت سخت باشد اما کافی است نگاهی به دور و اطراف خودتان بیاندازید و به راحتی متوجه خواهید شد که خود ما هم تا حدی به تکنولوژی اعتیاد داریم و بدون تلفن همراهمان نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

اعتیاد به تکنولوژی و دور شدن کودکان از فضای خانواده و دنیای واقعی مسئله‌ای است که امروزه در همه خنواده‌ها وجود دارد. شاید شما هم دلتان برای یک سفر خانوادگی و به دور از دنیای تکنولوژی و تلفن‌های هوشمند با کودکتان داشته باشید یا حداقل ساعتی در جمع خانواده با هم صحبت کنید و از فضای بدون مانیتورهای سیاه دور باشید.

اعتیاد به تکنولوژی در کودکان

شاید از خودتان بپرسید که چطور و چه زمانی تکنولوژی به این شدت در زندگی ما وارد شد؟ برای پاسخ به این سوال و از همه مهم‌تر کمک به خانواده‌ها برای ایجاد یک زندگی سالم در کنار تکنولوژی، باید نگاهی به سبک زندگی خودتان بیاندازید.

بر اساس نتایج منتشر شده از آخرین گزارش علمی در مورد استفاده از رسانه در زندگی به نام «رفتار با دستگاه‌ها: والدین-جوانان داینامیک» که به صورت نظرسنجی از رفتار والدین و نوجوانانآن‌ها بود، مشخص شد که فناوری و عدم وجود راهنمای صحیح استفاده از آن باعث بروز مشکلات اساسی در خانواده‌ها خواهد شد.

در این نظرسنجی از افراد شرکت کننده خواسته شد که نظر متقابل خود درباره تکنولوژی و استفاده از آن را بیان کنند. بر اساس نتایج جمع آوری شده، اعتیاد به تکنولوژی یک خطر واقعی به خصوص برای افراد آسیب پذیر است. این گزارش شکاف‌های بزرگی از تحقیقات در زمینه اعتیاد به تکنولوژی را مشخص کرد. به عنوان مثال طرح این سوال که، چه زمانی استفاده از رسانه‌ها مشکل ساز خواهد شد؟اگر تعداد زیادی از کودکان دچار اعتیاد به تکنولوژی نباشند، پس دلیل این رفتارهای مشابه در کودکان چیست؟ والدین چطور می‌توانند به ان‌ها کمک کنند؟

بیشتر بخوانید  اینترنت و کودکان ؛ کلیشه هایی که نباید باور کنید

در این مطلب به بررسی مهم‌ترین نتایج این تحقیق می‌پردازیم تا کمکی به حل این مشکل برای والدین باشد.

 اعتیاد به تکنولوژی و نتایج تحقیق

۱. نیمی از نوجوانان، و بیش از یک چهارم والدین احساس می‌کنند به تلفن همراه خود معتاد نیستند.

۲. سه چهارم والدین و ۴۱ درصد از نوجوانان، چندین بار در هفته احساس تنهایی می‌کنند و از این که طرف مقابل (والدین یا نوجوان) به حرف‌های آن‌ها دقتی ندارد و اهمیت نم‌ددهد، ناراحت هستند.

۳. ۷۲ درصد نوجوانان و ۴۸ درصد از والدین احساس می‌کنند که باید سریعا به پیام‌های خود در دنیای مجازی پاسخ دهند.

۴. بیش از ۷۰ درصد والدین تصور می‌کنند که با وجود مراقبت‌های مناسب بازهم اعتیاد به تکنولوژی فرزندشان از بین نرفته و روابطشان تغییری نکرده است.

راه حل چیست؟

اعتیاد به تکنولوژی ، خطری جدی است اما این که فرزند شما دچار اعتیاد واقعی شده باشد یا نه؛ موضوعی مهم است که باید توسط روانپزشک تشخیص داده شود. ممکن است شدت این اعتیاد به اختلالات دیگری مانند اوتیسم یا افسردگی مربوط باشد. با این وجود اختلال «اعتیاد به بازی آنلاین» با اعتیاد به تکنولوژی متفاوت است که در آن کودک بیش از حد مشغول بازی کردن با تلفن همراه است. در این نوع از اعتیاد هم باید با روانپزشک مخصوص کودک مشورت شود؛ زیرا ممکن است نشانه نوعی از افسردگی باشد.

اولین کمک به خانواده و کودک، تغییر عادات روزانه است. اگر می‌خواهید که کودکتان این اعتیاد را رها کند؛ باید اول خودتان این اعتیاد را ترک کنید. اگر همیشه عادت دارید که با تلفن همراه صحبت کنید یا چرخی در شبکه‌ایی مانند اینستاگرام بزنید؛ وقت تغییر است. بهتر است عادات جدید مانند کتاب خواندن و ورزش کردن  را شروع کنید. با کودک خود ساعاتی بدون اینترنت و تکنولوژی در نظر بگیرید و آهنگ‌هایی که دوست دارید را باهم گوش کنید؛ پیاده روی و ورزش با کودک یا نوجوان خود، می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود روابط خانواده باشد.

بیشتر بخوانید  کارتون ها چه تأثیرات مثبتی روی ذهن کودکان دارند؟

بهتر است چند وظیفه‌ای بودن خود را به عنوان والدین، کمتر کنید. انجام چند کار همزمان باهم فقط استرس شما را زیادتر خواهد کرد. علاوه بر این بهتر است روی موفقیت یک کار تمرکز کنید تا شکست در چند کار همزمان شما را افسرده نکند.

شاید در ابتدا حل مشکل اعتیاد به تکنولوژی بسیار سخت به نظر برسد اما به مرور زمان مشکلات شما هم کمتر خواهد شد.

وقت ترک اعتیاد است!

اعتیاد به تکنولوژی اگر در همان اوایل تشخیص داده شود به راحتی قابل حل خواهد بود. دقت کنید که والدین اولین الگوی فرزندان خود هستند و اگر هر زمان که او بهانه گرفت و حوصله نداشتید با استفاده از تلویزیون یا تلفن همراه او را سرگرم کردید در واقع خودتان باعث ایجاد این اعتیاد شده‌اید. بهتر است برای کودک خود وقت بگذارید و او را با احساس‌های طبیعی و فرهنگ استفاده از فناوری و تکنولوژی آشنا کنید. می‌توانید از یک روانشناس زمینه کودک هم کمک بخواهید.

منبع : commonsensemedia

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است