نقد و بررسی انیمیشن گروهبان استابی ؛ سگی که قهرمان یک کشور شد!

 • توسط علی شیشه گر
 • شهریور 13, 1398
 • 0
بررسی انیمیشن گروهبان استابی ؛ سگی که قهرمان یک کشور شد!

انیمیشن گروهبان استابی ؛ یک قهرمان آمریکایی، محصول شرکت فان آکادمی است که در سال ۲۰۱۸ به نمایش در آمده است. در این مطلب ویزور برای‌تان از این انیمیشن می‌گوئیم و هرآنچه که ‍پدر و مادرها باید در مورد آن بدانند. با ما همراه باشید…

گروهبان استابی داستان یک سگ است که با یک سرباز آمریکایی دوست می‌شود و اتفاقاتی می‌افتد که در جنگ جهانی اول از او یک قهرمان جنگی آمریکایی می‌سازد! شاید باور نکنید اما این انیمیشن بر اساس یک داستان کاملا واقعی ساخته شده است! این انیمیشن توسط ریچارد لانی (Richard Lanni) کارگردانی شده است و اولین بار در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ( ۱۳ آ‍پریل ۲۰۱۸)  توسط شرکت فان آکادمی در آمریکا به نمایش درآمده است.

با توجه به اینکه بخش اصلی داستان این انیمیشن در فضای جنگ رخ می‌دهد تصاویر و اتفاقات موجود در آن شامل خشونت‌های جنگ (البته در مقیاس کودکانه) می‌شود. به همین دلیل برخی از کارشناسان معتقدند که این انیمیشن برای کودکان زیر ۸ سال مناسب نیست. اما محتوای الهام بخش و شیرینی‌های شخصیت استابی بر این فضا غلبه می‌کند و به همین دلیل است که از نظر ویزور کیدز تماشای این انیمیشن برای کودکان بالای ۶ سال مناسب است. در ادامه با جزئیات بیشتر به بررسی این انیمیشن می‌پردازیم و از نکاتی خواهیم گفت که پدر و مادرها قبل از تماشای انیمیشن گروهبان استابی و پخش کردن آن برای کودک خود بهتر است بدانند.

آنچه که پدر و مادرها باید درباره گروهبان استابی بدانند

بررسی انیمیشن گروهبان استابی ؛ سگی که قهرمان یک کشور شد!

همانطور که پیشتر گفتیم گروهبان استابی بر اساس یک داستان واقعی است. داستان یک سگ کوچک بامزه از نژاد تریر که سربازان ارتش آمریکا را در جنگ جهانی اول و در جبهه غرب همراهی می‌کند و به مشهورترین و محبوب‌ترین سگ در تاریخ جنگ‌های آمریکا تبدیل می‌شود. پدر و مادرها باید بدانند که با وجود این‌ که این انیمیشن برای کودکان ساخته شده است اما به هر حال باید این آمادگی را داشته باشند تا با صحنه‌های خشن جنگی‌ هم رو‌به‌رو شوند. صحنه‌هایی نظیر نبرد و هراس موجود در سنگرها، انفجار بمب، تیراندازی، حملات شیمیایی و غیره.

بیشتر بخوانید  رالف خرابکار 2 ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

برخی از سربازان در جریان داستان کشته می‌شوند که شامل شخصیت دوم داستان هم می‌شود که ممکن است باعث ناراحتی و رنجش عاطفی کودک شود. همچنین شخصیت‌های اصلی چندین بار تا آستانه مرگ پیش می‌روند که می‌تواند موجب اضطراب کودک شما شود. همچنین در صحنه‌های استعمال مواد مخدر و نوشیدنی‌ دیده می‌شود که ممکن است از نظر برخی والدین تماشای آن برای کودکشان مناسب نباشد.

والدین و کودکانی که همراه یکدیگر انیمیشن گروهبان استابی را تماشا می‌کنند می‌توانند در مورد تاریخ جنگ جهانی، سگ‌های نظامی و پیام‌های انیمیشن در مورد کار تیمی، روابط سازنده و شجاعت ساعت‌ها با هم گفتگو کنند. جا دارد یکبار دیگر یادآوری کنیم که تماشای انیمیشن گروهبان استابی برای کودکان  زیر ۶ سال مناسب نیست.

داستان انیمیشن گروهبان استابی چیست؟

نقد و بررسی انیمیشن گروهبان استابی

استابی سگ دوست داشتنی داستان ما در سال ۱۹۱۷ به یگان آموزشی ۱۰۲ پیاده‌نظام در شهر ساحلی نیوهیون (New Haven) از ایالت کنتیکت (Connecticut) ایالات متحده آمریکا راه پیدا می‌کند. این سگ دوست‌داشتنی در آنجا با سرجوخه رابرت کانروی دوست می‌شود و کانروی جوان (با صداپیشگی لوگان لرمن) نام استابی را برای او انتخاب می‌کند. استابی خیلی سریع جای خود را در یگان پیدا می‌کند و سربازان با او خو می‌گیرند و حضور او در یگان را به فال نیک می گیرند.

وقتی یگان برای نبرد به جبهه غرب اعزام می‌شود. کانروی مجبور می‌شود از استابی دل بکند و او را به آشپز پادگان می‌سپارد تا در غیابش از سگ دوست داشتنی مراقبت کند. اما استابی که طاقت دوری کانروی را ندارد از آشپزخانه فرار می‌کند و خود را به یگان می‌رساند. او خود را در بارها قایم می‌کند و موفق می‌شود به کشتی راه پیدا کند و با مخفی شدن در کنار کانروی او را در جنگ فرانسه همراهی کند. استابی همراه رابرت و هم‌رزم فرانسوی‌اش به نام «گستون باپتیست» به خط مقدم می رود و به خاطر خدماتش در میدان نبرد به درجه افتخاری گروهبان می رسد و تبدیل به یک قهرمان می‌شود!

بیشتر بخوانید  نقد و بررسی انیمیشن شگفت انگیزان ۲ ؛ زنده باد خانواده!

چرا باید انیمیشن گروهبان استابی را ببینیم؟

نقد و بررسی انیمیشن گروهبان استابی

انیمیشن گروه استابی را می‌توان یک کارتون کاملا تاثیرگذار دانست که ضمن به تصویر کشیدن مذموم بودن جنگ، به کودکان اهمیت کار تیمی و شجاعت را می آموزد. به همین دلیل این کارتون را می‌توان از جمله انیمیشن‌هایی که مفاهیم عمیقی به کودک شما منتقل می‌کنند، دانست.

راوی داستان مارگریت خواهر سرجوخه کانروی است که به صورت نریشن داستان را روایت می‌کند. صداپیشگی نقش مارگریت را هم هلنا بونهام کارتر ( Helena Bonham Carter) به عهده دارد. روایت داستان از زبان خواهر کانروی نقشی اساسی در جذابیت فیلم نداشته اما توانسته به استحکام ساختار روایت قصه کمک کند. اما آنچه که این فیلم را برای کودکان جذاب و دیدنی کرده شخصیت دوست داشتنی، با مزه و جذاب استابی است. استابی حین شیرین‌کاری‌هایش که به خوبی کودکان را سرگرم می‌کند به آنها درس شجاعت، فداکاری، اراده و همدلی می‌دهد.

نکته جالب دیگر در مورد انیمیشن گروهبان استابی اینکه در آن سعی نشده که به شخصیت سگ داستان کاراکتر انسانی داده شود. استابی حرف نمی‌زند و کارهای عجیب و غریب و غیرواقعی از او نمی بینیم و کاملا با یک سگ مواجهیم که کارهایی را انجام می‌دهد که یک سگ واقعی انجام می‌دهد: بو کشیدن، پیدا کردن چیزها، کندن زمین و مواردی از این دست. این واقع‌گرایی به انتقال سریع و مستقیم مفاهیم انسانی به مخاطب کمک می‌کند. اما صحنه‌های جنگی موجود در انیمیشن گاهی زیادی واقع‌گرایانه هستند و ممکن است برای کودکان حساس، آزاردهنده باشند. البته شوخی‌های زیادی که در طول فیلم هست باعث شده تا فضا کاملا تلطیف شود.

با کودک خود درباره این موارد صحبت کنید

نقد و بررسی انیمیشن گروهبان استابی

 • در مورد خشنوت موجود در انیمیشن « گروهبان استابی؛ یک قهرمان آمریکایی » با کودک خود صحبت کنید؟ از او بپرسید به نظرش آیا لازم بوده که این تصاویر خشن در این انیمیشن به نمایش در بیایند؟ از او بپرسید که به نظرش چرا سازندگان کارتون تصمیم گرفته‌اند این صحنه‌های جنگی را به تصویر بکشند؟
 • از کودک خود بپرسید که در کدام قسمت فیلم از شخصیت‌های آن شجاعت و پشتکار دیده است؟ اهمیت این ویژگی‌ها چیست و چطور می‌تواند در زندگی به ما کمک کند؟
 • از او بپرسید که از نظر او کار تیمی چه معنایی دارد؟ در کدام صحنه‌های فیلم کار تیمی شخصیت‌ها برای او جذاب بوده؟ و به طور کلی چرا کار تیمی مهم است؟
 • از او بپرسید که از تماشای انیمیشن گروهبان استابی چه چیزهایی یاد گرفته است؟
بیشتر بخوانید  انیمیشن فروزن ٢ (Frozen) و ظهور پرنسس‌های قوی و مستقل

شناسنامه انیمیشن گروهبان استابی ؛ یک قهرمان آمریکایی

 • تاریخ اکران: ۱۳ اپریل ۲۰۱۸ – ۲۴ فروردین ۱۳۹۷
 • صداپیشگان: هلنا بونهام کارتر، لوگان لرمن، جرارد دپاردیو
 • کارگردان: ریچارد لانی
 • شرکت سازنده: فان آکادمی
 • ژانر: خانوادگی، بیوگرافی
 • نکات آموزشی: انتقال مفاهیم شجاعت، پشتکار و کار تیمی
 • مدت زمان پخش: ۸۵ دقیقه
 • رده سنی: بالای ۶ سال
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است