شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

 • توسط علی شیشه گر
 • مرداد 30, 1398
 • 0
شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

انیمیشن شرلوک نومز محصول شرکت مطرح پارامونت است که در سال ۲۰۱۸ به نمایش در آمده است. در این مطلب ویزور برای‌تان از این انیمیشن می‌گوئیم و هرآنچه که ‍پدر و مادرها باید در مورد آن بدانند. با ما همراه باشید…

انیمیشن شرلوک نومز در حقیقت قسمت دوم انیمیشن نومئو و جولیت است که در سال ۲۰۱۱ ساخته شد و توانست علاقه‌مندان خود را پیدا کند. سازندگان این انیمیشن این بار و در سال ۲۰۱۸ سراغ کارگاه محبوب داستان‌ها رفته‌اند و با الهام از شخصیت شرلوک هولمز انیمیشن شرلوک نومز را ساخته‌اند. شخصیت‌های مطرحی در نسخه زبان اصلی این کارتون به صداپیشگی پرداخته‌اند که جذابیت آن را بیشتر کرده است. بازیگرانی نظیر امیلی بلانت و جانی دپ؛ بله، همان جانی دپ معروف! در ادامه برای‌تان از داستان این انیمیشن بیشتر می‌گوئیم و به نکاتی خواهیم پرداخت که  پدر و مادرها قبل از پخش این کارتون برای فرزندانشان باید بدانند.

آنچه که پدر و مادرها باید درباره شرلوک نومز بدانند

در یک نگاه
 • الگو سازی مثبت
 • داشتن پیام های مثبت
 • دارا بودن ارزش آموزشی
 • نداشتن لحن و بیان نامناسب
 • عدم محتوای جنسی
 • نداشتن خشونت و ترس
 • عدم ترویج دخانیات
 • عدم ترویج مصرف گرایی
3.1
Sending
User Review
0% ( votes)

این انیمیشن در باره کارآگاهی با نام شرلوک نومز است که خود را محافظ باغ کوتوله‌ها یا همان نوم‌های لندن می‌داند که جانی دپ صداپیشگی این نقش را به عهده دارد. داستان این کارتون از آنجا آغاز می‌شود که تعداد زیادی از کوتوله‌های شهر کوتوله‌ها گم شده اند و شرلوک نومز و دستیارش واتسون با کمک نومئو و جولیت (شخصیت‌های اصلی قسمت قبل) به دنبال حل کردن معما و پیدا کردن دوستان‌شان هستند.

پدر و مادرها باید بدانند که شخصیت‌های داستان در این مسیر با خطراتی مواجه ‌می‌شوند و صحنه‌های اکشن و تا حدودی خشن را شاهد هستیم. برخی از کوتوله‌ها دچار جراحت و مصدومیت می‌شوند. شخصیت‌های اصلی در صحنه‌های اکشن تعقیب و گریز شرکت می‌کنند که ممکن است هیجان و تا حدودی حس ترس را به کودک شما منتقل کند.

همچنین چند صحنه رمانتیک هم در این فیلم دیده می‌شود که نومئو و جولیت و همین طور چند زوج دیگر به محبت یکدیگر می‌پردازند که برخی از این صحنه‌ها با به آغوش کشیدن و بوسه هم همراه است. در یک صحنه‌ هم یکی از کوتوله‌ها در حال نشستن در دستشویی به تصویر کشیده شده است. از نظر لحن و بیان هم صحبت‌ها و شوخی‌های توهین آمیزی در طول انیمیشن مشاهده می‌شود.

اما از نکات مثبت هم بگوئیم؛ خانواده هایی که با هم به تماشای انیمیشن شرلوک نومز می نشینند، می‌توانند در مورد مفاهیم و پیام های مثبت نهفته در انیمیشن شامل کار تیمی، مشارکت و رفاقت با هم گفتگو و تبادل نظر کنند. تا یادمان نرفته این را هم بگوئیم که تماشای این کارتون برای کودکان زیر ۶ سال مناسب نیست!

داستان انیمیشن شرلوک نومز

شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کارآگاه شرلوک نومز که خود را محافظ باغ کوتوله‌ها می‌داند به همراه دستیارش واتسون و با کمک نومئو و جولیت (شخصیت‌های اصلی قسمت قبل) به دنبال حل کردن معما و پیدا کردن دوستان کوتوله‌شان هستند که توسط «موریارتی» بدجنس ربوده و ناپدید شده‌اند. در داستان قسمت جدید کوتوله‌ها از کشورشان (جایی که در قسمت قبل یعنی انیمیشن نومئو و جولیت در آن زندگی می‌کردند) به لندن مهاجرت کرده‌اند و در یک باغ نسبتا کوچک مستقر شده‌اند.

بعد از اینکه رهبران گروه کوتوله‌ها یعنی خانم بلوبری و آقای ردبریک اعلام بازنشستگی کردند، کوتوله ها نومئو و جولیت را به عنوان رهبران جدید خود انتخاب کرده‌اند. اما این زوج در مورد بهترین روش برای رهبری کوتوله ها با هم اختلاف نظر دارند. در همین بین سرقت و ناپدید شدن کوتوله‌ها آزمون بزرگی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. نومئو و جولیت از کارگاه مامور پرونده یعنی شرلوک نومز درخواست می‌کنند که اجازه دهد آن‌ها هم در این ماموریت شرکت کنند که ماجراهای جالبی را در پی دارد.

آیا انیمیشن شرلوک نومز ارزش دیدن دارد؟

شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

شخصیت ‌پردازی در این انیمیشن به خوبی صورت گرفته و کودکان به خوبی می‌توانند شخصیت‌ها را بشناسند و خیلی سریع روی خط داستانی فیلم سوار شوند. معمای گم شدن کوتوله‌ها واتفاقاتی که برای پیدا کردن آن ها میفتد جذاب است و تماشاگر را درگیر می‌کند اما داستان‌ها و روابط موازی با داستان اصلی ممکن‌ است برای برخی تماشاگران کسل‌کننده باشد؛ مثلا ارتباط بین نومئو و جولیت و چالش‌های رابطه‌شان پس از مدتی کمی حوصله سربر می‌شود.

برخی از شوخی‌های کلامی موجود در داستان مشخصا برای افراد بالغ و بزرگترها درنظر گرفته شده که کودکان با آنها ارتباط برقرار نمی‌کنند. اما نکات آموزنده موجود در داستان می‌تواند روی آن‌ها تاثیر مثبت داشته باشد. به عنوان مثال شخصیت جولیت به مخاطب این مفاهیم را منتقل می کند که مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرند، در زندگی شجاعت مواجهه با چالش‌ها را داشته باشند و بدانند که یک دوستی واقعی نیازمند اعتماد و ارتباط دلسوزانه و دوطرفه است. به طور کلی می‌توان گفت که شرلوک نومز یک انیمیشن بامزه است که بچه‌ها از تماشایش لذت خواهند برد و ارزش دیدن دارد؛ اما نه بیشتر از یکبار!

با کودک خود درباره این موارد صحبت کنید

شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

 • خانواده‌ها می‌توانند در مورد شخصیت‌ها با هم صحبت کنند و ببینند که از نظر از اعضای خانواده هریک از شخصیت‌های داستان الگوی چه چیزی هستند. همچنین می‌توانند در مورد نقاط ضعف و قوت هر شخصیت و اینکه شجاعت و کار تیمی چه نقشی در سرنوشت شخصیت‌ها داشته باهم گفتگو کنند.
 • از کودک خود بپرسید که آیا قسمت خاصی از فیلم او را ترسانده است؟ اگر جوابش مثبت بود از بپرسید که چه چیزی باعث وحشت او شده و با او صحبت کنید تا بر ترسش غلبه کند و متوجه بی دلیل بودن این ترس شود.
 • در مورد این صحبت کنید که پیام فیلم در مورد دوستی چیست؟ چگونه یک رابطه می‌تواند باعث افزایش توانایی‌های هر دو طرف رابطه شود؟

شناسنامه انیمیشن

 • تاریخ اکران: ۲۳ مارس ۲۰۱۸ – ۳ فروردین ۱۳۹۷
 • صداپیشگان: جانی دپ، امیلی بلانت، جان مک آوونت
 • کارگردان: جان استونسون
 • شرکت سازنده: پارامونت
 • ژانر: خانوادگی، ماجراجویی
 • مدت زمان پخش: ۸۶ دقیقه
 • رده سنی: بالای ۶ سال
بیشتر بخوانید  پا کوچولو ؛ انیمیشنی برای ذهن‌های پرسشگر
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است