۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

  • توسط admin
  • تیر 29, 1398
  • 0
۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

خیلی از ما فکر می‌کنیم انیمیشن‌ فقط سرگرم‌مان می‌کند اما باید یادمان باشد در بیشتر انیمیشن‌‌ها درس زندگی  وجود دارد که ما به عنوان والدین باید این انیمیشن‌ ها را پیدا کرده و درسی که در آن هست را به کودکانمان بیاموزیم. در این مطلب «ویزور» به بررسی ۷ انیمیشن مطرح دنیا و درس‌های آموزنده ایی که در داستان خود دارند می‌پردازیم. با ما همراه باشید…

پیشینه و نقش داستان‌ در انتقال درس زندگی

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

داستان‌ها قبل از اینکه برای تفریح و سرگرمی باشند، به ما و به خصوص کودکانمان درس زندگی می‌دهند. به خاطر همین بهترین داستان‌ها همیشه یک یا چند نکته آموزنده در دل خود جا داده‌اند. از داستان‌های اولیه که عموماً با نقاشی روی دیوار غارها برای ما باقی مانده‌اند گرفته تا دنیای رسانه‌های دیجیتیالی این روزها، ما برای انتقال معانی و درس‌های زندگی از به تصویر کشیدن مفهوم داستان استفاده می‌کنیم. به معنی ساده‌تر همان کارتون و انیمیشن‌ و یا تصویر کردن داستان! درست است که این روزها تکنولوژی رشد کرده اما ما همچنان به ریشه‌هایمان و گذشته خودمان (تصویر کردن و نقاشی کردن داستان‌ها) تمایل داریم.

صحبت در مورد داستان‌ها خیلی لذت بخش است و از طرف دیگر می‌تواند خیلی در یادگیری درس‌های زندگی مفید باشد. دنیای این روزها پر شده از داستان‌های مختلف با عناصر و قهرمان‌های منحصر به فردشان. اینکه ما بتوانیم داستان‌ها را از طریق انیمیشن بازگو کنیم و نمایش بدهیم، باعث می‌شود درس زندگی نهفته در داستان راحت‌تر به کودک منتقل شود. به همین دلیل انیمیشن‌هایی که مفاهیم عمیقی در خود دارند ابزار بسیار موثری برای آموزش کودکان به حساب می‌آیند.

در اینجا به بررسی ۷ درس زندگی نهفته در ۷ انیمیشن محبوب و مطرح می‌‍پردازیم:

۱. انیمیشن رالف خرابکار: آنچه مردم درباره شما فکر می‌کنند گویای شخصیت اصلی شما نیست!

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم مطمئناً ساختن انیمیشن از روی شخصیت‌های محبوب بازی‌های ویدیویی کار بسیار جذابی است اما شرکت دیزنی با درس‌هایی از زندگی که در قلب این انیمیشن‌ها گنجانده به جذابیت آنها اضافه کرده است. رالف خرابکار شخصیتی را به تصویر می‌کشد که برای بدست آوردن عنصر وجودی خودش تلاش ومبارزه می‌کند و یاد می‌گیرد لزوماً آنچه مردم درباره‌اش فکر می‌کنند شخصیت او را شکل نمی‌دهد و توصیف درست و دقیقی از او نیست.

این انیمیشن برای تمام کسانی که آن را می‌بینند درس بزرگی دارد چون همه ما نگران قضاوت دیگران راجع به خودمان هستیم. با دنبال کردن بازی و تجربه‌های رالف و ونلوپ (شخصیت‌های اصلی رالف خرابکار) در این انیمیشن به این نکته می‌رسیم که هیچ کس نسبت به بقیه برتر نیست، ما همه مثل هم هستیم و همین منشأ قدرت ماست. پس باید قدرش را بدانیم. کسانی که این انیمیشن و همین طور انیمیشن رالف خرابکار 2 را دیده‌اند یاد می‌گیرند که بدون نگرانی از طرز تفکر بقیه مردم راجع به خوشان به زندگی روزمره خود ادامه دهند.

بیشتر بخوانید  چرا نباید غذای کودک را هنگام تماشای تلویزیون و کارتون به او داد؟

۲. انیمیشن لیلو و استیچ : خانواده و مفهوم آن

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

تقریباً از شروع اولین لحظه‌های تماشای انیمیشن لیلو و استیچ پیام و درس زندگی آن قابل فهم و درک برای بیننده است و فهمیدن آن نیاز به ظرافت و باریک‌بینی خاصی ندارد. «اوهانا» به معنی خانواده است و خانواده یعنی جایی که هیچ کدام از اعضا طرد نشده و کنار گداشته نمی‌شوند. در کل دنیا در خانواده‌ها وقتی سر مسئله‌هایی هرچند جزیی درگیری به وجود می‌آید و بحث و کشمکش می‌شود، دانستن این نکته برای همه اعضا خانواده ضرورت دارد که بدانند خانواده تکیه‌گاه اصلی آنهاست و پشتشان را خالی نمی‌کند. نکته و درس این انیمیشن این است که بدانیم منظور از خانواده فقط داشتن رابطه خونی با چند نفر نیست و شما حتی می‌توانید از افراد غریبه و بیگانه هم برای خوتان خانواده‌ایی مستحکم ببسازید که همیشه از هم حمایت می‌کنند.

۳. انیمیشن وال ای: در دنیای واقعی زندگی کنید!

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

اگر بعد از دیدن این انیمیشن فکر کردید که کارتونی درمورد محیط زیست اطرافتان دیدید، در اشتباهید و بهتر است از اول و با دید دیگری آن را ببینید. این انیمیشن روایت برخورد ما انسان‌ها با زمین و نعمت‌هایی است که در اختیار داریم. وقتی که بشر یاد بگیرد با زمین مثل یک زباله غول پیکر رفتار نکند، می‌تواند به زندگی روی زمین برگردد. در این داستان کره زمین طوری به تصویر کشیده شده که به دلیل زباله های صنعتی زیاد شرایط سکونت را از دست داده و به همین دلیل بشر کره زمین را موقتا ترک کرده است.

از طرفی ربات کوچکی به نام وال ای در این سیاره مامور جمع آوری زباله های صنعتی است تا مجددا شرایط ادامه سکونت را برای بشر فراهم کند. درس زندگی مهمی که این انیمیشن در خود دارد این است که تلاش کنید تا کمی از زندگی اینترنتی و مصرف گرایانه خود جدا شوید و با هم نوعان و دوستان خود در دنیای واقعی وقت بگذرانید. همه ما یک تاریخ انقضا داریم، پس باید چیزهای بیشتری را در زندگی‌مان تجربه کنیم. به سفری که دوست داریم برویم، شغلی که دوست نداریم را رها کنیم و فقط مطمئن باشیم که از زندگی خوددمان راضی هستیم و به آن افتخار می‌کنیم.

بیشتر بخوانید  اعتیاد به تکنولوژی ؛ آنچه که والدین باید بدانند

۴. انیمیشن غار نشین‌ها: از مغزتان استفاده کنید!

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

داستان انیمیشن غارنشین ها The Croods در دوره تخیلی ماقبل تاریخ اتفاق می‌افتد. خانواده‌ای از انسان‌های غارنشین به اسم کرودها بدلیل قوانین سخت‌گیرانه خود توانسته‌اند زنده بمانند و همیشه از روبروشدن با چیزهای جدید می‌ترسند و با کلی مشکل مواجه می‌شوند. تا اینکه شخصیت جدیدی به داستان اضافه می‌شود که باعث می‌شود زندگی آنها کم‌کم دستخوش تغییراتی شود. آنها یاد می‌گیرند زندگی را با دید دیگری هم می‌شود دید. مثلا به جای ترس از چیز های جدید می‌توان با آنها روبرو شد و تجربه‌شان کرد و اینکه دنیا به کسانی تعلق دارد که از ذهن و مغزشان استفاده کنند. درس زندگی این انیمیشن این است که در دنیایی پر از قوانین محکم و ثابت می‌شود با کمی خلاقیت و انعطاف‌پذیر بودن، دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرد.

۵. انیمیشن لگو: به دنیا ثابت کنید شما فرد خاص و ویژه‌ایی هستید

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

این انیمیشن به این خاطر دوست‌داشتنی است که همه می‌توانند نکته‌ایی را یاد بگیرند و درونش درسی برای همه افراد وجود دارد؛ اینکه دنیا هر روز در حال تکرار شدن است و تنها درصورت خاص بودن و تفکر ومتفاوتی داشتن می‌توان از این تکرار رها شد. به زبان ساده آنچه انیمیشن لگو 1 به ما می‌آموزد این است که منتظر نمانیم تا دیگران از ما تعریف کنند و بگویند که ما افراد ویژه و خاصی هستیم، بلکه ما خودمان با کارها و تصمیماتی که می‌گیریم باید به دنیا ثابت کنیم که ما منحصربه‌فرد هستیم.

۶. انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: درک تفاوت‌ها، کلید ساختن یک دنیای بهتر!

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

لطفا موقع دیدن یک اژدهای وحشتناک چشمان خود را نبندید! انیمیشن مربی اژدها 1 پر از درس زندگی و نکته آموزشی است. هدف این کارتون یادگیری این مطلب است که باید در مقابل انسان‌هایی که درکشان نمی‌کنیم صبر و تحمل به خرج دهیم. در اینجا انسان‌ همان اژدها است اما مفهوم زندگی تغییری نکرده و در ابتدای نمایش این صحنه را می‌بینیم که همه جنگجویان بدون هیچ دلیلی از اژدها متنفرند.

بیشتر بخوانید  معرفی ۸ کارتون عالی برای کودک یکساله تا سه‌ ساله

اما وقتی هیکاپ (شخصیت اصلی داستان) شروع به کشف کردن وآشکار کردن شخصیت واقعی اژدها می‌کند. در نتیجه تلاش هیکاپ برای درک اژدها و تفاوت‌های او، صدها سال تنفر و جهالت از بین می‌رود. وقتی او شروع به فهمیدن و درک واقعیت وجودی اژدها کرد، افراد گروه‌های مختلف به این نتیجه رسیدند که می‌توانند درکنار هم زندگی کنند و به بهتر شدن جهان هستی کمک کنند. بنابراین پس از دیدن این انیمیشن و نیز انیمیشن مربی اژدها 2 دفعه بعد که در زندگی با چیز جدیدی روبرو شدیم یاد اژدها بیافتیم و اینکه با درک تفاوت‌های دیگران زندگی بهتر و آرامش ببببیشتری خواهیم داشت.

۷. انیمیشن موش سرآشپز: رویای خود را دنبال کنید!

۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

جدای اینکه حضور یک موش در آشپزخانه ممکن است مسخره بنظر بیاید! اما موش سرآشپز انیمیشنی شیرین در مورد پتانسیل وجودی هر فرد است. هر کسی م‌یتواند آشپزی کند! همین هم دلیل محکمی برای موش داستان است که خودش را به یک آشپزخانه برساند و شانسش را در  آشپزی امتحان کند. موش قصه اعتقاد دارد که تلاش زیاد و کمی هم شانس به اضافه صبر می‌تواند هر چیزی را ممکن کند. تنها کسی که می‌تواند مانع لذت بردن از زندگی شود خود شمایید، اجازه ندهید گذشته و اتفاقات آن مانع رسیدن به اهداف و رویاهایتان شود. اگر پشتکار داشته باشید و سخت کار کنید و توانائی‌هایتان را در مسیر درست بکار بگیرید حتما می‌توانید هرچیزی که می‌خواهید را انجام دهید.

حرف آخر

انیمیشن تصویر سازی زیبا وجذاب از تلفیقِ میان خیال و واقعیت، گذشته و آینده، تقابل رویاها و برخورد آن با موانع تحقق آن است. سازندگان انیمیشن صرفا هنرمند نیستند آنها اندیشمندانی هستند که تخیل را با مخلوطی از افسانه و روایت به تصویر می‌کشند و به این دلیل است که مخاطب انیمیشن از قلمرو کودکان فراتر رفته و بزرگسالان را نیز درگیر کرده است. در هر انیمیشن یک درس زندگی وجود دارد که نباید از آن غافل شد!

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است