انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

  • توسط admin
  • تیر 26, 1398
  • 0
انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

انیمیشن انسان اولیه محصول سال ۲۰۱۸ است که توانسته توجه علاقه‌مندان به انیمیشن را به خود جلب کند. در این مطلب «ویزور» به نقد و بررسی این انیمیشن می‌پردازیم. با ما همراه باشید…

انسان اولیه انیمیشنی از نوع «استاپ موشن» است. استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که در آن شیئی را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند. این انیمیشن جذاب تم کمدی و ماجراجویی دارد. کارگردان انسان اولیه «نیک پارک» معروف است که انیمیشن زیبای «والاس و گرومیت» را در سال ۱۹۹۰ خلق کرده است. به گفته سازندگان، انسان اولیه برای کودکان بالای ۶ سال تولید شده است که ما نیز همین نظر را داریم.

انیمیشن انسان اولیه چه محتوایی دارد؟

انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

این انیمیشن نوعی بازسازی کمدی از داستان افسانه‌ای به وجود آمدن فوتبال است و آن را یک «بازی مقدس» می‌نامد. داستان هوشمندانه این انیمیشن بیان می‌کند که فوتبال در زمان ماقبل تاریخ وقتی که یک شهاب سنگ شبیه توپ فوتبال در نزدیکی محل زندگی انسان‌های اولیه سقوط می‌کند، به وجود می‌آید. در ابتدای این انیمیشن اشاره می‌شود که محل سقوط این شهاب سنگ در نزدیکی شهر منچستر در انگلستان است. در نسخه زبان اصلی انسان اولیه نیز شاهد هستیم که از گویندگان با لهجه بریتانیایی استفاده شده است.

این کمدی دوست‌داشتنی یک داستان ورزشی کلاسیک است که در آن انسان‌های عصر حجر برای نجات زادگاه کوچکشان با گروهی از مردم عصر برنز مبارزه می‌کنند. در این انیمیشن کمدی‌های فیزیکی زیادی را می‌بینیم؛ صحنه‌هایی از نیمه‌برهنگی (درحد متعارف) لباس‌های عصر حجری و یک صحنه که یک مرد و یک خوک به‌صورت غیرعمدی و تصادفی یکدیگر را می‌بوسند. به صورت کلی نوعی طنز پنهانی در عمده صحنه‌های این انیمیشن نهفته شده است که می‌تواند بینندگان تمام سنین را به خود جذب کند. محتوای انیمیشن تاکید شیرینی بر کار تیمی دارد. همچنین اهمیت حضور و مشارکت زنان در امر ورزش از جمله موضوعات مورد اشاره در داستان انسان اولیه است.

بیشتر بخوانید  انیمیشن زندگی پنهان حیوانات خانگی 2 - 2 The Secret Life Of Pets این بازیگوش های دوست داشتنی

در انیمیشن انسان اولیه با چه داستانی مواجه هستیم؟

انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

داستان انسان اولیه در انگلستان ماقبل تاریخ و منطقه منچستر آغاز می‌شود. وقتی که یک شهاب سنگ شبیه توپ کوچک به زمین می‌خورد و چاله بزرگی را ایجاد می کند. مردم به سمت این منطقه می‌روند و با آن شهاب سنگ عجیب و غریب مواجه می‌شوند. کمدی داستان از همین‌جا آغاز می‌شود و انسان‌های ماقبل تاریخ بدون اینکه بدانند این شهاب سنگ چیست آن را به این طرف و آن طرف پرت می‌کنند و در نهایت شروع به شوت کردن آن می‌کنند. درست همین‌جا است که آن‌ها بدون اینکه خودشان اطلاع داشته باشند که در حال انجام چه کاری هستند، فوتبال بازی می‌کنند.

چندین سال بعد در همان دره، ساکنان یک روستای کوچک که نام رئیسشان «بابنار» است به همراه جوانی به نام «داگ» (شخصیت اصلی داستان) توسط سربازان عصر برنز مورد حمله قرار می‌گیرند. رهبر سربازان مسلح عصر برنز شخصی است به نام «لرد نوث» که اعتقاد دارد عصر حجر به پایان رسیده است. لورد نوث مردم عصر حجر را از دره خودشان بیرون می‌کند و به افرادش می‌گوید که به استخراج فلز برنز در این دره مشغول شوند.

نجات سرزمین ‍‍پدری!

داگ به صورت اتفاقی وارد شهر مردان عصر برنز و بعد از آن زمین «بازی مقدس» یا همان فوتبال می‌شود. ورود داگ به زمین بازی به سرعت لو می‌رود و او که چاره‌ای برای فرار ندارد یک فکر اساسی می‌کند. داگِ جوان بهترین تیم لیگ فوتبال یعنی «رئال برانزیو» را به چالش دعوت می‌کند. او شرط می‌بندد که اگر موفق شوند رئال برانزیو را شکست دهند دره خود را پس بگیرند و اگر موفق نشدند، به عنوان کارگر در معدن استخراج برنز مشغول به کار خواهند شد.

داگ از یک دختر به نام «گونا» که یک فروشنده محلی عاشق فوتبال است می‌خواهد که به عنوان مربی به او و دوستانش کمک کند. شانس مردم عصر حجر در مقابل ابرستاره‌های تیم عصر برنزی بسیار کم است و باید دید که داگ و گونا می‌توانند آن ها را شکست دهند یا حوادث جور دیگری رقم خواهند خورد!

بیشتر بخوانید  رالف خرابکار 2 ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

شخصیت‌های انسان اولیه برای ما از چه می‌گویند؟

انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

این انیمیشن زیبا را به لطف شخصیت‌های جذاب، کمدی‌های فیزیکی هوشمندانه و داستان مبتکرانه‌اش در رابطه با پیشینه تاریخی فوتبال، می‌توان به عنوان یک اثر موفق تلقی کرد؛ طنزی که در شخصیت جذاب خوک داستان وجود دارد که قصد دارد تا فوتبال بازی کند، اردک غول پیکری که هواپیمای اختصاصی تیم فوتبال می‌شود و حتی خنده‌دار بودن یادگیری فوتبال توسط یک عده آدم غارنشین، همه در کنار هم  یک داستان جذاب و خنده‌دار را رقم زده‌اند که لحظات شادی برای شما و فرزندان‌تان به همراه خواهد آورد.

«هاگناب» خوک جذابِ داستان ما که صداپیشگی آن توسط نیک پارکر کارگردان انیمیشن صورت می‌گیرد، بسیار باهوش است. در سکانسی از این انیمیشن شاهد هستیم که هاگناب خود را به جای خدمتکار لرد نوث جا زده است و مجبور می‌شود که لرد نوث را ماساژ دهد! در همین بین داگ تلاش می‌کند تا کارِ گروهی را به مردم خود یاد دهد و گونا که عاشق فوتبال است سعی می‌کند که مربی خوبی باشد. این سه شخصیت را می‌توان 3 عنصر یا الگوی اصلی داستان در نظر گرفت. هاگناب الگوی هوش و ذکاوت، داگ الگوی مهربانی و همدلی و گونا به عنوان دختری که توسط قوانین از فوتبال منع شده است الگوی پشتکار و تلاش است.

کودکان از انیمیشن انسان اولیه چه یاد می‌گیرند؟

انیمیشن انسان اولیه ؛ یک کمدی جذاب درباره فوتبال

بچه‌ها به ویژه آن‌هایی که به بازی فوتبال علاقه دارند عاشق این انیمیشن خواهند شد. می‌آموزند که منشاء این بازی چگونه شکل گرفته است.  آن‌ها در کنار ‍پدر و مادرها از پیام‌های مثبت انیمیشن نظیر کارگروهی، جامعه، شجاعت و پشتکار که محوریت داستان را تشکیل می‌دهند لذت خواهند برد. از دیگر صحنه‌های کمدی انیمیشن زمانی است که داگ از رییس ریش سفید روستا بابنارد می‌خواهد که در تیم فوتبال بازی کند و بابنارد می‌گوید که: «من خیلی پیر هستم، من 32 سال سن دارم!» این موضوع  پیام امید به زندگی و نشاط حتی در سنین بالا را به مخاطب منتقل می‌کند و به او می‌آموزد که هیچ وقت برای انجام کارهای بزرگ دیر نیست!

بیشتر بخوانید  بهترین انیمیشن های ٢٠١٩ از نظر منتقدان

حرف آخر!

انسان اولیه که با داستان بازی فوتبال آمیخته شده است برای گستره سنی زیادی جذاب است. عاری بودن از الفاظ رکیک یا شوخی‌های نامربوط حتی در نسخه زبان اصلی این انیمیشن نشان از مناسب بودن آن برای مخاطبین کم سن‌وسال دارد. گونا که نماد یک دختر عاشق فوتبال است به ما نشان می‌دهد که ورزش متعلق به یک جنسیت خاص نیست. مخاطب داستان پس از تماشا در می‌یابد که تیم فوتبال به معنی ستارگان بزرگ و تکنیکی نیست، فوتبال (مثل زندگی)  یک کار تیمی و گروهی است! حتی اگر همه ما ستاره نباشیم، با کمک یکدیگر می‌توانیم پیروز میدان باشیم.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است