رالف خرابکار 2 ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

  • توسط admin
  • تیر 18, 1398
  • 0
رالف خرابکار ۲ ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

رالف خرابکار 2  یا همان رالف اینترنت را خراب می‌کند، دنباله قسمت اول این انیمیشن کمدی یعنی رالف خرابکار 1 است و توسط شرکت دیزنی در سال 2018 ارائه شده است. در این مطلب «ویزور» قصد دارد به بررسی جنبه‌های مثبت و منفی این انیمیشن بپردازد. پس اگر می‌خواهید با این انیمیشن دوبله فارسی بیشتر آشنا بشوید و ببینید انتخاب خوبی برای شما و فرزندان‌تان هست یا نه، در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

در این قسمت شاهد یک رابطه قوی دوستانه هستیم که در کنار شخصیت‌های بازی‌های ویدئویی، وب‌سایت‌های محبوب و شبکه‌های اجتماعی به نمایش در آمده است. به گفته سازندگان این قسمت، مخاطبان مناسب برای دیدن رالف اینترنت را خراب می کند افراد بالای 8 سال هستند.

والدین باید چه چیزهایی ر در مورد رالف خرابکار 2 بدانند؟

رالف اینترنت را خراب می‌کند را می‌توان یک انیمیشن برای تمام سنین دانست. البته تم و پیام‌های درون آن (مخصوصاً آن‌هایی که در رابطه با ماهیت زندگی اینترنتی و شهرت اینترنتی هستند) برای نوجوانان و سنین بالاتر مناسب‌تر است و برای کودکان زیر 8 سال انتخاب درستی نیست.

چرا رالف خرابکار 2 برای کودکان زیر 8 سال انتخاب خوبی نیست

رالف خرابکار ۲ ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

اینکه می‌گوییم برای سن‌های بالاتر توصیه می‌شود به دلیل بخشی از این انیمیشن است که شاهد صحنه‌هایی از یک بازی رانندگی با محتوای جنایی و سرقت با نام اسلاتر ریس (Slaughter Race) هستیم. سکانس‌های موجود در این قسمت‌ها شامل نشان دادن سلاح، صحنه‌های خطرناک، موانع جاده‌ای و تصادفات شدید است. از دیگر صحنه‌ها یا شخصیت‌های ترسناک موجود در این قسمت می‌توان به موجود ترسناک و شروری اشاره کرد که خارج از کنترل است و عملاً به یک هیولای غول‌پیکر شبیه است. او همه چیز را تهدید می‌کند و همه مردم از جمله رالف و ونلوپه را نیز به خطر می‌اندازد.

نکات منفی انیمیشن که ممکن است بار بدآموزی داشته باشند

از دیگر نکات برجسته رالف اینترنت را خراب می‌کند شیوه گفتار دو شخصیت اصلی این انیمیشن یعنی رالف و ونلوپه است. موضوعی که در نسخه زبان اصلی آن به وضوح دیده و شنیده می‌شود این است که دو شخصیت اصلی داستان با واژه هایی نظیر بی‌مغز، گیج، احمق و مشابه این‌ها یکدیگر را صدا می‌کنند که ممکن است برای کودکان بد آموزی داشته باشد. همچنین موارد بسیار زیادی از لوگوی شرکت‌های تکنولوژیک اینترنتی نظیراینستاگرام (Instagram)، فیس‌بوک (Facebook)، گوگل (Google)، ایبی (eBay) و توئیتر (Twitter) به چشم می‌خورد. این موضوع برای آن دسته از والدینی که این موارد را برای فرزندان خود مناسب نمی‌بینند می‌تواند راهنمای خوبی در انتخاب کردن یا نکردن این انیمیشن باشد.

بیشتر بخوانید  نقد و بررسی انیمیشن مربی اژدها ٣ How to train your dragon 3

نکات مثبت اخلاقی و آموزشی

از آن‌جایی که رالف خرابکار 2 مرتبط با نقش اینترنت و شرکت‌های بزرگ در زندگی است، حضور شرکت دیزنی نیز در این انیمیشن بسیار مشهود است. تقریباً تمام شخصیت‌های شاهزاده‌های مربوط به تولیدات دیزنی در این انیمیشن حضور دارند و نقشی در داستان ایفا می‌کنند. این انیمیشن به طور کامل به این نقش دوگانه اینترنت در زندگی ما می‌پردازد و از اثرات جذاب و شگفت‌انگیز و در عین حال خطرناک و وحشتناک آن می‌گوید. این انیمشین مفاهیم آموزشی و انسانی مهمی را هم به مخاطبانش منتقل می کند. موضوعاتی نظیر حس همدردی، شجاعت، پشتکار و اعتماد به نفس به صورت پررنگ در این قسمت از رالف خرابکار به نمایش گذاشته شده‌اند.

داستان رالف اینترنت را خراب می‌کند چیست؟

رالف اینترنت را خراب می‌کند ادامه داستان ماجراجویی رالف خرابکار با محوریت بازی‌های ویدئویی است که در سال 2012 توسط شرکت دیزنی به بازار عرضه شد. همانطور که در داستان این قسمت نیز به آن اشاره می‌شود، رالف و ونلوپه 6 سال پس از حوادث قسمت قبلی، ماجراجویی جدیدی را آغاز می‌کنند که همراه با دردسرهایی برای خودشان و دیگران است.

برخلاف قسمت قبلی که رالف از وضعیت زندگی خود در بازی کامپیوتری فلیکس تعمیرکار به ستوه آمده بود، این‌بار او از وضعیت زندگیش بسیار راضی است. رالف خرابکار در طول روز به کارهای روزمره‌اش در بازی می‌پردازد و شب‌ها را با ونلوپه به تفریح در محیط دیگر بازی‌های کامپیوتری سپری می‌کند. در این قسمت ونلوپه محیط بازی خودش را تکراری می‌بیند و از تکراری بودن مسیرهای مسابقه در بازی «شوگر راش» شکایت دارد. وقتی که ونلوپه این مسئله را با رالف در میان می‌گذارد، عکس‌العمل رالف برای کمک به او منجر به شکستن دسته بازی «شوگر راش» می‌شود. فاجعه جدیدی که محور اصلی اتفاقات این قسمت را رقم می‌زند.

نجات قهرمانان بی خانمان!

پیش از خراب شدن دسته بازی شوگر راش، این بازی یکی از سودآورترین بازی‌های فروشگاه بود. اما صاحب فروشگاه که خریدن دسته جدید برای بازی را از نظر مالی مناسب نمی‌بیند، تصمیم می‌گیرد که دستگاه بازی را خاموش کند و آن را از لیست بازی‌های فروشگاه خارج کند. خاموش کردن بازی در دنیای شخصیت‌های بازی‌های کامپیوتری به معنای بی‌خانمان شدن تمام شخصیت‌های آن بازی است که نهایتاً این اتفاق می‌افتد!

بیشتر بخوانید  ۱۰ انیمیشن پیکسار که مفاهیم عمیق انسانی را به کودک شما منتقل می‌کنند

رالف و ونلوپه که الان خود را مقصر این قضیه می‌دانند، نقشه‌ای طراحی می‌کنند که به دنیای اینترنت بروند و دسته بازی جدیدی را خریداری کنند. وقتی که رالف خرابکار و ونلوپه وارد دنیای آنلاین می‌شوند به مشکل جدیدی که پرداخت هزینه دسته بازی است برمی‌خورند. این دو دوست قدیمی تمام تلاش خود را برای نجات بازی شوگر راش انجام می‌دهند. رالف و ونلوپه تنها چند ساعت زمان دارند تا هزینه دسته بازی را فراهم کنند برای همین آن‌ها سراغ راه‌هایی می‌روند که بتوانند از طریق اینترنت خیلی سریع پولدار شوند. آیا میتوانند موفق شوند؟ درسرهایی که این دو نفر متحمل می‌شوند تا پول مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند موجب جذابیت این قسمت می‌شود.

آیا محتوای رالف خرابکار 2 جذاب است؟
رالف خرابکار ۲ ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

در این انیمیشن ما دنیای جذاب دیزنی را مشاهده می‌کنیم. شگفتی‌ها و ترس‌های اینترنت را می‌بینیم و از تکثیر یک ویروس در دنیای اینترنت به دشمنی و خشم موجود در کامنت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌رسیم. رالف و ونلوپه که اکنون به عنوان دو دوست صمیمی ایفای نقش می‌کنند، اهمیت دوستی و حمایت نزدیکان را به خوبی به نمایش می‌گذارند. دو دوستی که در قسمت قبلی شاهد بودیم هرکدام به دنبال منفعت‌طلبی شخصی خود بودند اما این قضیه در نهایت به گونه‌ای پایان یافت که هر دو موفق شدند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این قسمت جدید این است که در قسمت اصلی تمرکز داستان بر روی رالف و مشکلات او با بازی ویدئوئیش بود؛ اما در این قسمت شاهد هستیم که ونلوپه با بازی خود دچار مشکل شده است. در قسمت قبلی هرکدام از این دو شخصیت داستان زندگی خود را دنبال می‌کرد اما این‌بار می‌بینیم که رابطه دوستی آن‌ها محور اصلی داستان است و رالف خرابکار به کمک ونلوپه آمده است.

رالف خرابکار و مواجهه با واقعیت‌های شبکه‌های اجتماعی

رالف خرابکار ۲ ؛ این‌بار رالف اینترنت را خراب می‌کند!

یکی دیگر از نکات مهم در این قسمت این است که سازندگان با توجه گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر، سکانس‌هایی را در این قسمت به این موضوع اختصاص داده‌اند. همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد در سکانسی از این انیمیشن، رالف کامنت‌های مردم را درباره خود در یک شبکه اجتماعی مطالعه می‌کند که محتوای آن‌ها پر از دشمنی و اختلاف با رالف هستند، چیزی که امروزه بسیار رایج شده است!

بیشتر بخوانید  شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

در سکانس‌هایی از رالف خرابکار 2 رالف و ونلوپه وارد یک بازی آنلاین خطرنک به نام اسلاتر ریس می‌شوند. این دو دوست قصد دارند تا یک ماشین را بدزدند و با فروش آن پول مورد نیاز خود را بدست آورند. در عوض به‌طرز غیرمنتظره‌ای ونلوپه به ماندن در اسلاتر ریس علاقه‌مند می‌شود؛ جایی که «شنک» نقش یک رییس خشن و عاقل را ایفا می‌کند.

پیام‌هایی که در رالف خرابکار 2 بر آن‌ها تاکید شده است

رالف اینترنت را خراب می‌کند اهمیت دوستی و همدلی را به نمایش می‌گذارد. شاید خرابکار بودن رالف و یا بدی‌هایی که ما از دنیای اینترنت سراغ داریم این مطلب را در نگاه اول به ما منتقل نکند اما نویسندگان این قسمت به خوبی توانسته‌اند آن را روایت کنند. رالف که شخصیتی خرابکار دارد این‌بار نیز عامل اصلی مشکلات زیادی است اما می‌داند که باید به دوستان خود کمک کند. او سعی می‌کند تا اشتباهات خود را جبران کند و موجب شادی دوستانش گردد.

شخصیت‌های داستان رویاهای خود را دنبال می‌کنند و می‌دانند که چه می‌خواهند. ونلوپه از روزمرگی خسته شده‌است و به دنبال تجربه چیزهای جدید است. پیروزی همیشه ممکن و قطعی نیست اما می‌توان برای بدست آوردنش تلاش کرد. کسانی که مخاطب این انیمیشن قرار می‌گیرند، تلاش، پشتکار، شجاعت و هدف را مشخصه اصلی شخصیت‌های اصلی داستان می‌بینند.

بازخوردهای رالف خرابکار 2

انیمیشن رالف اینترنت را خراب می‌کند با بودجه‌ای در حدود 175 میلیون دلار ساخته شد. فروش جهانی این انیمیشن بیش از 529 میلیون دلار بود. به علاوه انیمیشن رالف خرابکار 2 در اولین هفته، در صدر جدول فروش قرار گرفت و این صدر نشینی تا دو هفته‌ی بعد هم ادامه داشت.

همچنین امتیاز مردمی و امتیاز منتقدان به این انیمیشن 7.1 از 10 است که امتیاز مورد قبولی است. انیمیشن «رالف اینترنت را خراب می‌کند» نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب هم شد اما دست خالی از هر دو مراسم برگشت.

حرف آخر

اگرچه که این انیمشین برای کودکان بالای ۸ سال و نوجوانان تدارک دیده شده است، اما می‌توان گفت پرداختن به موضوع اینترنت در قالب داستان و همچنین شوخی‌هایی که در این قسمت (با توجه به صمیمی شدن رالف و ونلوپه) به نمایش گذاشته می‌شود تا حدودی باعث شده که بزرگسالان لذت بیشتری از مشاهده این انیمیشن ببرند. امیدواریم نکاتی که در این مطلب بیان شده برای شما مفید واقع شده باشد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است