داستان کودکانه ؛ ۶ قصه افسانه‌ای محبوب که باید برای کودک خود بخوانید

  • توسط علی شیشه گر
  • تیر 12, 1398
  • 0
داستان کودکانه

یکی از بهترین و آموزنده‌ترین شیوه‌های سرگرم کردن کودکان خواندن داستان کودکانه برای آن‌هاست. افسانه‌های کودکانه کشورهای مختلف جذاب و آموزنده‌اند و انتخاب بسیار خوبی برای خواندن داستان برای کودکان هستند. «ویزور» در این مطلب ۶ قصه افسانه‌ای محبوب و آموزنده را به شما معرفی می‌کند که کودک شما عاشق آن‌ها خواهد شد.

داستان‌های کودکانه یکی از بهترین راه‌های انتقال مفاهیم آموزنده و انسانی به کودکان هستند. اما این تنها مزیت افسانه ها نیست. در مطلب دیگری برای‌تان گفته‌ایم که خواندن قصه‌ های افسانه ای برای کودکان چه مزایایی دارد؟ اما حالا می‌خواهیم با ۸ افسانه معروف و محبوب آشنا شویم.

۱- سیندرلا

داستان کودکانه سیندرلا

هرچند بعید است که با این افسانه معروف و محبوب آشنا نباشید اما گفتن دوباره از آن خالی از لطف نیست. این داستان کودکانه در مورد دختر مهربانی است که مورد ظلم و آزار مادر ناتنی و خواهران ناتنی‌اش قرار می‌گیرد اما هیچوقت با آن‌ها مثل خودشان رفتار نمی‌کند و مهربانی و تواضعش را حفظ می‌کند.

سیندرلا سختی‌ها و آزار بسیاری را تحمل می‌کند اما صبر می‌کند و خوش قلبی را کنار نمی‌گذارد. او در نهایت به آرزوی خود می‌رسد و سالها به خوشی در قصری که آرزویش را داشت، زندگی می‌کند.

داستان سیندرلا معجزه خوش‌قلبی و مهربانی را به کودک شما می‌آموزد. انیمیشن سیندرلا هم بر اساس این افسانه دوست‌داشتنی ساخته شده که یکی از موفق‌ترین تولیدات شرکت والت دیزنی است.

۲- دیو و دلبر

داستان دیو و دلبر حکایت شاهزاده جوان، زیبا و مغروری است که با خودخواهی باعث رنجش دیگران می شود. یک روز این شاهزاده پیرزن فقیری را مسخره می‌کند و آن پیرزن که جادوگر است ناراحت می شود و شاهزاده را نفرین و طلسم می‌کند تا به شکل دیو زشتی در آید.

این طلسم فقط در صورتی باطل می‌شد که شاهزاده یاد بگیرد چگونه دیگری را دوست داشته باشد و عشق او را به خود جلب کند و گرنه همیشه زشت می‌ماند.

بیشتر بخوانید  کاپیتان زیرشلواری ؛ نقد و بررسی یک انیمیشن ابرقهرمانی

دیو و دلبر به کودک شما یاد می‌دهد که گرفتار غرور و خودخواهی نشود و نسبت به دیگران محبت و فروتنی داشته باشد. انیمیشن دیو و دلبر به زیباترین شکل تصویرگر این داستان افسانه‌ای شده است.

۳- زیبای خفته

داستان کودکانه زیبای خفته

زیبای خفته داستان پادشاه و ملکه زیبایی است که پس از سال‌‌ها انتظار صاحب فرزندی می‌­شوند. پادشاه به مناسبت تولد این پرنسس کوچولو، جشن بزرگی تدارک می­بیند. ناگهان در میان جشن، جادوگر بدجنسی از راه می­‌رسد. جادوگر به جای هدیه تولد، پرنسس کوچک را طلسم می­کند. طلسمی که باعث مرگ او خواهد شد.

سه فرشته­ مهربان که در قصر خدمت می­‌کنند سعی در از بین بردن این طلسم دارند. ولی جادوی آن­ها خیلی کمتر از جادوگر بدجنس است. فقط می‌توانند کاری کنند که پرنسس نمیرد، بلکه به خواب عمیقی فرو رود و اگر عشق واقعی در زندگی او باشد و کسی او را از ته قلبش دوست داشته باشد، پرنسس از این خواب بلند شود و جادوی جادوگر، بی‌اثر شود.

این افسانه به بچه‌ها ارزش و اهمیت عشق حقیقی را یاد می‌دهد و می‌آموزد که با همدلی و تلاش می‌توان جلوی مشکلات و اتفاقات بد ایستاد. انیمیشن زیبای خفته هم توسط والت دیزنی ساخته شده است.

۴- راپونزل

داستان این افسانه آلمانی به این صورت است که یک زوج در کنار باغ زن جادوگری زندگی می‌کردند. دوره بارداری زن بسیار طول کشید و او در این مدت متوجه می‌شود که در باغچه جادوگر گیاه راپونزل یا تربچه کاشته شده است. زن عاشق آن گیاه بود. مرد مخفیانه به باغ جادوگر می‌رفت و تربچه جمع می‌کرد و برای همسرش می‌برد. ولی در شب سوم، جادوگر که نامش «گوتل» بود او را دید و متهم به سرقت کرد.

مرد التماس کرد که پیرزن رهایش کند. جادوگر نرم شد و قبول کرد که مرد را آزاد کند به شرطی که نوزادشان را بعد از تولدش به جادوگر تقدیم کنند. مرد قبول کرد و وقتی دختر به دنیا آمد پیرزن او را تصاحب کرد. او دختر را مانند یک زندانی پرورش داد و او را «راپونزل» نامید. وقتی دختر به دوازده سالگی رسید، جادوگر او را در قلعه‌ای در اعماق جنگل زندانی کرد که پله‌ای و دری به بیرون نداشت؛ فقط یک اتاق داشت و یک پنجره که راپونزل گیسوی بلندش را برای بالا آمدن جادوگر از آن به بیرون می‌انداخت.

بیشتر بخوانید  ۷ درس زندگی که از انیمیشن‌ ها یاد می‌گیریم

روزی شاهزاده‌ای از آنجا می‌گذشت و آواز خواندن راپونزل را شنید و به این ترتیب شاهزاده و راپونزل به هم علاقه‌مند شدند. در راه رسیدن این دو به یکدیگر اتفاقات عجیب و هیجان انگیزی می‌افتد که به کودک شما می‌آموزد که برای رسیدن به هدف‌هایش باید تلاش کند و سختی‌ها را به جان بخرد.

انیمیشن گیسو کمند برگرفته از این داستان کودکانه است که محبوبیت زیادی هم بین کودکان ایرانی پیدا کرده است.

۵- سفید برفی

داستان کودکانه سفید برفی

سپیدبرفی و نامادری‌اش که ملکه بدجنسی بود در یک قصر زندگی می‌کردند. ملکه آینه‌ای جادویی داشت که به ملکه اعلام می‌کرد که او زیباترین فرد روی زمین است.

هنگامی که سفید برفی به هفت سالگی می‌رسد آینهٔ جادویی به ملکه می‌گوید که دختر ناتنی‌اش گوی سبقت را در زیبایی از او ربوده‌ است. ملکه خمشگین می‌شود و یک شکارچی را مأمور می‌کند که سفید برفی را به جنگل ببرد و در آنجا او را سر به نیست کند. شکارچی سفیدبرفی را به جنگل می‌برد تا بکشد ولی در آنجا دلش به رحم می‌آید و تنها او را در جنگل رها می‌کند.

در ادامه داستان اتفاقات زیادی می‌افتد تا در نهایت دوباره سفید برفی به قصر بر می‌گردد و حیله ملکه بدجنس بی اثر می‌شود. این افسانه به کودک شما می‌گوید که حسادت و تنفر انسان را از پا در می‌آورد و آرامش و خوشبختی را از او می گیرد.

انیمیشن سپید برفی و هفت کوتوله این افسانه را به زیبایی به تصویر کشیده و مفاهیم عمیقی را از طریق تصاویر به بیننده منتقل می‌کند.

۶- پرنسس و قورباغه

داستان کودکانه پرنسس و قورباغه

شاهزاده خانمی جوان برای گردش و تفریح به میان جنگل می‌رود و در آنجا پس از یک اتفاق با قورباغه‌ای سخنگو آشنا می‌شود. قورباغه به او کمکی می‌کند و در عوض درخواست می‌کند که شاهزاده خانم او را با خودش به خانه‌شان ببرد. شاهزاده خانم نمی‌خواهد به قولش عمل کند…

بیشتر بخوانید  معرفی ۸ کارتون عالی برای کودک یکساله تا سه‌ ساله

اتفاقات عجیبی در ادامه داستان می‌افتد که به کودک شما یاد می‌دهد که کسی را از روی ظاهرش قضاوت نکند. درس دیگری که این افسانه به ما می‌آموزد این است که باید روی قول‌هایی که به دیگران می‌دهیم، بمانیم. انیمیشن پرنسس و قورباغه این داستان را به تصویر کشیده است.

حرف آخر

یکی از روش‌های خوب تربیتی این است که مفاهیم انسانی را در قالب داستان کودکانه و افسانه‌ به کودکان خود انتقال دهیم. در این مطلب سعی شد تیتر وار ۶ قصه افسانه‌ای محبوب را به شما معرفی کنیم. اگر علاقه‌مندید می‌توانید متن این قصه‌ها را تهیه کنید و برای فرزندان‌ خود بخوانید و یا با آن‌ها به تماشای انیمیشن‌هایی بنشینید که بر اساس این افسانه‌ها ساخته شده‌اند.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است