چرا نباید کودکان خردسال را هنگام تماشای کارتون تنها بگذاریم؟

  • توسط admin
  • تیر 11, 1398
  • 0
تماشای کارتون در کنار کودک
وقتی که پدر و مادرها با کودکان خود کارتون می‌بینند حس بسیار مثبتی به آنها انتقال می‌دهند. همچنین از این زمان طلایی می‌توان برای آموزش به کودکان هم استفاده کرد. ما در این مطلب به چند روش برقراری ارتباط و آموزش در حین تماشای کارتون می‌پردازیم.
اکثر والدین در مورد اینکه بهتر است فرزندانشان تا چند ساعت در روز کارتون تماشا کنند، نگران هستند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هیچ عدد مشخصی درباره تعداد ساعات تماشای کارتون برای همه کودکان و خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها وجود ندارد و بهتر است به‌‌‌‌‌جای نگرانی راجع به این موضوع بیشتر به این مساله که کودکان چه چیزی را با چه کسانی تماشا می‌کنند وسواس به خرج دهیم.

چطور تماشای کارتون را به فرصتی برای همدلی و یادگیری تبدیل کنیم؟

تماشای کارتون را به فرصتی برای همدلی و یادگیری تبدیل کنیم

وقتی که کودکان را هنگام تماشای تلویزیون تنها نمی‌گذاریم و آن‌ها را همراهی می‌کنیم، می‌توانیم مهارت‌‌های اولیه یادگیری آنها را افزایش دهیم و حتی به کنترل خشم‌شان بعد از دیدن صحنه‌های خشونت‌آمیز کمک کنیم. ضمن اینکه با این‌ کار بیشتر با کودک خود وقت می‌گذرانیم و به این ترتیب روحیه همدلی در خاناواده افزایش پیدا می‌کند. البته روش و طرز برخورد والدین در این لحظه‌ها بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال وقتی والدین در حین تماشای کارتون درباره اسامی یا اعداد از کودکان سوال می‌کنند هم برای کودک بار آموزشی بیشتری دارد و هم بیشتر با چیزی که می‌بیند تعامل دارد و به این‌ ترتیب ارتباط بیشتری هم برقرار می‌کند.

اینکه با کودک خود کارتون و تلویزیون ببینید خیلی شبیه به این است که برای کودکتان قصه بخوانید. در حقیقت با تماشای کارتون و تلویزیون در کنار هم  تجربه دیدن و شنیدن را باهم تلفیق می‌کنید و این فرصت بسیار خوبی است تا از تکنیک‌های آموزشی استفاده کنید که مفاهیم نهفته در دل تصاویر و داستان‌ها را به فرزندتان منتقل کنید تا درک بهتری از وقایع پیدا کند و در کنار آن دایره لغاتش هم گسترده‌تر شود.

بیشتر بخوانید  ترفندهایی برای جدا کردن کودک از دستگاه‌های الکترونیکی

البته که شما به عنوان والدین نمی‌توانید تمام وقت خود را به تماشای کارتون با کودکان‌تان صرف کنید چون مسلماً کارهای مهم دیگری هم دارید؛ اما می‌توانید از کارتون‌های مورد علاقه کودکان به عنوان راهی برای برقراری ارتباط و صحبت و آموزش استفاده کنید و از تاثیرات مثبت کارتون ها بر ذهن کودک بهره ببرید. می‌توانید این همدلی و همراهی را موقع صرف غذا هم ادامه دهید. البته این بار به جای اینکه موقع غذا خوردن کودک خود را با تماشای کارتون سرگرم کنید، گوشی تلویزیون را کنار گذاشته و با هم در مورد شخصیت‌ها و داستان‌ها و دنیای آن‌ها گفتگو کنید.

در اینجا برای شما  از راهکارهایی می‌گوئیم که به کمک آن‌ها می‌توانید هنگام تماشای کارتون با فرزندان‌تان علاوه بر تفریح، نکات آموزشی را هم به آن‌ها انتقال دهید.

هنگام تماشای کارتون توجه کودک خود را به جزئیات جلب کنید

تماشای کارتون در کنار کودک

موقع تماشای کارتون به کودک خود کمک کنید تا بیشتر به جزئیات موجود در تصاویر و داستان‌ها توجه کند. مثلاً اگر کلمه جدیدی گفته شد یا شخصیت جدیدی به داستان اضافه شد، توجه کودک را به سمت تکه‌ها‌ی جذاب و جدید جلب کنید. به عنوان مثال بگویید امروز شخصیت مورد علاقه‌ات در کارتون چه کفش‌های جذابی پوشیده  بود و جزئیات دیگری از این دست.

کودک خود را تشویق کنید تا هنگام تماشای کارتون به روابط علت و معلولی اتفاقات بیشتر فکر کند!

این کار به کودک کمک می‌کند تا بیشتر به علت، عواقب و تأثیر اتفاقات کنجکاوی نشان بدهد و ذهنش به چالش کشیده میشود. به عنوان مثال بعد از تماشای قسمتی از کارتون یا قبل از دیدن صحنه‌ایی که در گذشته بارها دیده (چون کودکان از دیدن چندین باره کارتون‌ها لذت بسیاری میبرند) از کودک درباره اتفاقاتی که تا چند لحظه بعدش می‌افتد سوالاتی بپرسید تا ذهنش درگیر شود و ترتیب رخ دادن حوادث در کارتون به ذهنش نظم بدهد.

سعی کنید با ترفندهایی قوه ادراک کودکان را هنگامی که با آنها کارتون میبینید تقویت کنید

هنگامی که سوالاتی مثل چه‌کسی، چه‌چیزی، چه‌زمانی و کجا را درباره شخصیت داستان در هنگام تماشای کارتون از کودک خود میپرسید، ذهن کودک را وادار به تفکر و استفاده از دایره واژگانش میکنید و او علاوه بر دیدن صحنه‌ها یاد میگیرد راجع به وقایع فکر کند و حتی در مواردی آنها را تجزیه و تحلیل کند.

می‌توانید بین کارتون‌ها و زندگی فرزند خود شبیه‌سازی انجام دهید

تماشای کارتون در کنار کودک

به عنوان مثال موقع تماشای کارتون مورد علاقه‌اش، هنگامی که شخصیت اصلی داستان عصبانی است از کودک خود سوال کنید که آخرین باری که عصبانی شدی را یادت هست و اینکه چه کاری انجام دادی تا حالت بهتر شد. این ترفند باعث می‌شود کودک شما راحت‌تر احساسات خود را بیان کند و توصیف بهتری از عواطف و هیجانات خودش داشته باشد و در عین حال دیگران را نیز راحت‌تر درک کند.( مثلا موقعی که شما به هر دلیلی غمگین یا عصبانی هستید او در ذهن خود شبیه‌سازی کرده و رفتار شما را راحت‌تر هضم میکند).

از آنچه که کودکتان در مورد کارتون می‌گوید برای آموزش خودش استفاده کنید!

می‌توانید هنگام گفتگو درباره کارتون‌ها نکات آموزشی و اخلاقی مورد نظر خود را مطرح کنید. به این ترتیب هم رابطه بین خود و فرزند دلبندتان را تقویت می‌کنید و هم نکات تربیتی و اخلاقی را به او منتقل می‌کنید و به زودی می‌توانید منتظر نتایج مثبت آن باشید. مثلاً وقتی صدای بلند فریاد، شخصیت اصلی کارتون را می‌ترساند، به کودکتان بگویید من هم صدای بلند را دوست ندارم و اذیت می‌شوم نظر تو در این باره چیست و وقتی صدای خیلی بلند می‌شنوی چه حسی داری ؟

حرف آخر

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که کودکان صحبت درباره رسانه و کارتون‌هایی که تماشا می‌کنند را دوست دارند و شما به عنوان والدین می‌توانید با کمی زیرکی از تمایل آنها استفاده کرده و آنچه را می‌خواهید به او آمورش بدهید در قالب این گفتگوها بگنجانید و از نتایج شگفت‌انگیز آن لذت ببرید. پس سعی کنید کودکان خود را در هنگام تماشای کارتون و تلویزیون تنها نگذارید؛ آنها را همراهی کنید و از این موقعیت به نفع خودتان و آموزش فرزندان‌تان استفاده کنید.
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است