پا کوچولو ؛ انیمیشنی برای ذهن‌های پرسشگر

  • توسط admin
  • تیر 10, 1398
  • 0
نقد و بررسی انیمیشن پا کوچولو

پا کوچولو انیمیشنی کمدی، جذاب، موزیکال و دارای محتوای ماجراجویی محصول کمپانی Warner Animation Group در سال ۲۰۱۸ است. در این مطلب «ویزور» قصد دارد تا با بررسی این انیمیشن شما را با گروهی از موجودات به نام «یتس‌ها» آشنا کند که به دنبال اثبات حضور انسان‌ها در نزدیکی قلمرو خود هستند.

آنچه که پدر و مادرها باید در مورد انیمیشن پا کوچولو بدانند

کارتون پا کوچولو در رده سنی مناسبی برای بینندگان قرار دارد و کودکان ۶ سال به بالا می‌توانند آن را ببینند و از آن لذت ببرند. صحنه‌های کمدی در این انیمیشن عمدتاً شامل اتفاقات فیزیکی و برخوردهای بانمک کاراکترهای آن است. برای مثال سقوط از ارتفاع و شلیک اسلحه‌های دارتی که آغشته به آرامبخش هستند در این انیمیشن زیاد دیده می‌شوند. در قسمتی از کارتون می‌بینیم که یک هواپیما سقوط می‌کند، در فلاشبکی به گذشته داستانی به نمایش در می‌آید که در آن از حضور اسلحه، ظلم، نفرت و ترس به چشم می‌آید. مردم و «یتس‌ها» حالت‌های ترسیده دارند، توسط یکدیگر تعقیب می‌شوند، تخریب، تنش و خطر نیز در این صحنه‌ها دیده می‌شود. البته لازم به ذکر است که در این صحنه‌ها هیچکس آسیب جدی نمی‌بیند.

این انیمیشن ایده‌هایی نظیر قدردانی از سنت‌ها، پرسشگری درباره وضعیت موجود، عدم تفکر بسته و پایبندی به آرمان‌ها را به شدت ترویج می‌کند. نکته مهم این است که تماشای انیمیشن پا کوچولو به خوبی ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی را به کودک شما منقل می‌کند. کنجکاوی، گسترش ارتباطات و زندگی اجتماعی از نکات بارز و آموزنده پا کوچولو هستند.

داستان از چه قرار است؟

نقد و بررسی انیمیشن پا کوچولو

این انیمشین ماجراجویی و موزیکال در رابطه با اجتماعی از موجوداتی به نام «یتس‌ها» است که در مکان بلندی در رشته‌کوه هیمالیا زندگی می‌کنند. جامعه یتس‌ها بر اساس قوانینی باستانی که بر روی سنگ‌ها نوشته شده‌ است مدیریت می‌شود. «میگو» (شخصیت اصلی داستان) در حال آماده شدن برای انجام شغل اجدادی خود است. «درگل» پدر میگو، هر روز صبح وظیفه دارد تا یک «گنگ» (نوعی زنگ) را به صدا در بیاورد تا «حلزون درخشان در آسمان» یا به زبان ما انسان‌ها خورشید!، بتواند از خواب بیدار شود.

بیشتر بخوانید  معرفی انیمیشن مورتال کمبت: انتقام اسکورپیون

یک روز میگو به صورت اتفاقی یک هواپیمای درحال سقوط را می‌بیند که به سمت او می‌آید. میگو فکر می‌کند که در این هواپیما یک موجود افسانه‌ای “پا کوچولو” (انسان) وجود دارد. او به سرعت به سمت محل زندگی یتس‌ها می‌رود تا کشف خارق‌العاده خود را بااهالی روستای خود در میان بگذارد. اما حکیم روستا که “نگهدارنده سنگ‌” نام دارد به مردم می‌گوید که میگو دروغگو است و او را از روستا تبعید می‌کند.

در ادامه، میگو با همراهی «میچی» که دختر کنجکاوی است و گروه کوچکی که به وجود پا کوچولوها معتقد هستند، یک ماجراجویی عجیب و جذاب را شروع می‌کند. او از کوهستان محل زندگیشان که توسط ابرها احاطه شده‌است به پایین می‌پرد. میگو در نهایت به دهکده انسان‌ها در پایین دره می‌رسد و «پرسی» را ملاقات می‌کند. پرسی مجری یک برنامه تلویزیونی مربوط به حیات وحش است. 

بعد از اینکه میگو و پرسی با یکدیگر آشنا می‌شوند (البته این آشنایی به صورت زبانی نیست زیرا یتس‌ها و انسان‌ها زبان یکدیگر را نمی‌فهمند) متوجه می‌شوند که بیشتر ترسی که از همدیگر دارند ناشی از عدم آگاهی و عدم آشنایی انسان‌ها و یتس‌ها است.

آیا باید انیمیشن پا کوچولو را دید؟

نقد و بررسی انیمیشن پا کوچولو

پا کوچولو داستانی ماجراجویانه و کاراکتر محور را به نمایش می‌گذارد. این انیمیشن جذاب ترکیبی از پیام‌های مثبت، کمدی و چند آهنگ جالب است که می‌تواند رضایت مخاطبان نوجوان را کاملاً جلب کند. پیچیدگی‌های مربوط به سنگ نوشته‌ها و داستان پشت قوانین یتس‌ها و جامعه‌شان ممکن است قدری پیچیده باشد؛ اما اکثر سکانس‌ها به قدر کافی ساده طراحی شده‎اند که کودکان پیش دبستانی نیز قادر به دنبال کردن داستان باشند. تولیدکنندگان این کارتون با زیرکی توانسته‌اند افسانه پا گنده‌ها را به سمت یتس‌هایی که نسبت به حضور انسان‌ها دارای تردید هستند، تغییر دهند. پا کوچولو نشان می‌دهد که حتی اگر دلایل به ظاهر خوبی هم داشته باشیم، نادیده گرفتن واقعیت تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید  انیمیشن الا بلا بینگو، یک داستان شیرین کودکانه

رابطه پدر پسری میان درگل و میگو لطیف و شیرین است. حمایتی که میگو از جانب پدرش می‌بیند به او انگیزه مضاعفی می‌دهد که به دنبال پاسخ پرسش‌های خود برود. با اینکه درگل می‌بیند که پرسش‌ها و ماجراجویی‌های پسرش شغل آبا و اجدادی آن‌ها را نیز زیر سوال می‌برد، به خوبی با پسرش کنار می‌آید و پای صحبت‌های او می‌نشیند.

سرگرم‌کننده‌ترین سکانس‌ها بر اساس اتفاقات خنده‌دار برای کاراکترهای کم سن سال داستان و حرکات جالب آن‌هاست. چالش پریدن «فلیم» ار بالای کوهستان و ملحق شدن به دوستانش از جمله جذاب‌ترین این سکانس‌ها است. میگو و پرسی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط کلامی برقرار کنند اما یاد می‌گیرند که به یکدیگر کمک کنند و به عنوان دوست از یکدیگر محافظت کنند. آهنگ‌های این انیمیشن نیز بسیار زیبا طراحی شده‌اند و به خوبی درون داستان قرار گرفته‌اند. رابطه احساسی میگو و میچی هم بسیار شیرین و دیدنی است.

پا کوچولو نشان می‌دهد که حتی اگر دلایل به ظاهر خوبی هم داشته باشیم، نادیده گرفتن واقعیت تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد!

آنچه که پا کوچولو به ما می‌آموزد

نقد و بررسی انیمیشن پا کوچولو

گفته می‌شود که کودکان کنجکاو در روز حدود ۷۳ پرسش را مطرح می‌کنند. ممکن است خیلی از والدین توان پاسخگویی درست و جامع به این حجم از سوالات را نداشته باشند. هدایت و پرورش ذهن کودک از همان سنین پایین شروع می‌شود. اگر ما نتوانیم تلاشی برای بهبود شرایط ذهنی کودک انجام دهیم، سرکوب پرسش‌های متعدد کودک شرایط را بدتر نیز خواهید کرد. پا کوچولو به ما یادآوری می‌کند که به پرسش‌های بنیادی و یا حتی چالشی کودک نیز باید توجه شود. 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است