مادر و کودک و رسانه‌ های دیجیتال ؛ ۵ راه اثرگذاری مثبت مادر بر کودک

  • توسط admin
  • تیر 4, 1398
  • 0
مادر و کودک و رسانه های دیجیتال
این روزها کودکان بیشتر از گذشته با رسانه‌های دیجیتال در ارتباط هستند و از آن‌ تاثیر می‌گیرند. به همین دلیل لازم است که پدر و مادرها به رابطه کودک خود با رسانه‌های دیجیتال توجه بیشتری داشته باشند. با توجه به رابطه خاص مادر و کودک ، ما در این مطلب به طور ویژه در مورد نقش مادر در این موضوع خواهیم گفت و به بررسی ۵ راه اثرگذاری مثبت مادر بر کودک در دنیای رسانه‌های دیجیتال می‌پردازیم.
رسانه‌ها تاثیرات زیادی بر کودکان دارند و هرچه بزرگ‌تر می‌شوند تاثیرات رسانه روی آن‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد. همزمان با رشد کودکان دنیای رسانه‌های دیجیتال زنذگی آنها را بیشتر در بر می‌گیرد و تاثیری که بر کودک شما می‌گذارد به  شکل‌های مختلفی قابل مشاهده است.
مثلا اینکه کودکان رفتار شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌شان در دنیای رسانه را تقلید می‌کنند و از داشتن کوله پشتی و لباسی که عکس آن شخصیت رویش حک شده غرق در لذت می‌شوند؛ زدن آرم و لگوی آن شخصیت کارتونی روی کمدشان خوشحال‌شان می‌کند و یا حتی وانمود می‌کنند که خودشان یکی از ستاره‌های کارتون‌ها هستند.

نقش مادر در رابطه کودک و رسانه‌های دیجیتال

اما نباید نقش والدین بخصوص نقش مادران در تربیت فرزندان  به ويژه در این زمینه را نادیده بگیریم؛ رابطه مادر و کودک رابطه خاص و ویژه‌ای به خصوص در سال‌های ابتدایی زندگی هر فردی است. مادران در توسعه و پرورش افکار کودکان در مواجه با رسانه‌ها در دنیای دیجیتال هم نقش بسیار مهمی دارند. به همین دلیل برای شما مادرهای عزیز از راه‌های اثرگذاری مثبت بر کودک در دنیای رسانه‌های دیجیتال می‌گوئیم.

به کودک خود کمک کنید تا حس مثبتی نسبت به بدن خود داشته باشد

مادر و کودک و رسانه های دیجیتال

کودکان پیام‌های بسیاری در مورد ظاهر و شکل بدن خود از رسانه دریافت می‌کنند. آنها وقتی در حال تماشای برنامه یا کارتونی در تلویزیون و یا جستجو بین عکس‌های اینستاگرام هستند به تصاویری از قهرمانان با لباس‌های جذاب برمی‌خورند. معمولا در این تصاویر بدن افراد با کمک جلوه‌های تصویری هرچه زیباتر نشان داده می‌شود و کودکان را درگیر می‌کند که بدنی مثل آنها داشته باشند.
درست در این زمان است که شما به عنوان یک مادر باید با هوشیاری‌ کامل در مورد پر زرق و برق بودن این عکس‌ها(که در بیشتر موارد ترفندهای رسانه‌ای است) به کودک خود توضیح دهید و او را متوجه کنید که قرار نیست شبیه به این تصاویر باشد و از این طریق حس امنیت و دوست داشته شدن در خانواده را به او منتقل کنید. مطالعات اخیر نشان می‌دهد مادرانی که دائم بدن خودشان را مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌دهند تاثیر بسیار مهمی در نگرش منفی کودک به بدن خود دارند.

اجازه ندهید اعضای خانواده هنگام غذا خوردن از وسایل دیجیتال استفاده کنند

درست است که این روزها نقش مرد‌ها و پدرها در آشپزخانه پر رنگ تر شده اما همچنان مادرها بیشتر تهیه و چیدمان و رنگ و لعاب دادن به غذا را برعهده دارند. این موضوع به این معنی است که مادرها می‌توانند به دلخواه خودشان موارد زیادی را مشخص کنند و یا تغییر دهند. یکی از این موارد می‌تواند اصرار روی این موضوع باشد که موقع غذا خوردن همه اعضای خانواده باید وسایل دیجیتال را کنار گذاشته و دور هم غذا بخورند و گفتگو کنند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تعامل و ارتباط کودکان با اعضای خانواده هنگام غذا خوردن می‌تواند به سلامت رفتاری آنها کمک کند.

با کیفیت ترین رسانه‌ها را انتخاب کنید

معمولا مادر‌ها  بیشتر به زندگی رسانه‌ایی کوکان جهت می‌دهند. می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید تا کودکان مخصوصا کوچکتر‌ها را به سمت رسانه‌ها و محتواهای با کیفیت‌تر هدایت کنید. به عنوان مثال شبکه‌هایی را برای‌شان انتخاب کنیم که همدلی و آرامش را انتقال بدهند؛ از رسانه تخصصی کودکان استفاده کنید و کارتون‌هایی انتخاب کنید که محتوای آموزشی داشته باشند تا فرزند دلبندتان از تأثیر مثبت کارتون‌ها روی ذهن کودکان بهره‌مند شود.
مثلا موقع سفر و وقتی طولانی مدت در جاده هستید و کوکان وقت آزاد بیشتری دارند می‌توانید نرم‌افزارهای آموزشی که علاوه بر آموزش، هیجان هم داشته باشند را روی گوشی یا تبلت نصب کنید تا هم سرگرم شوند و هم نکته‌هایی یاد بگیرند.

استفاده از تلفن در حین رانندگی ممنوع!

مادر و کودک و رسانه های دیجیتال

معمولا در ماشین مادر‌ها  بیشتر با کوکان وقت می‌گذرانند پس الگوبرداری کودک از مادرش در این مواقع بسیار بیشتر است مخصوصا زمانی که مادری هنگام رانندگی تلفن همراه خود را برای چک کردن پیامی هر چند کوتاه به دست می‌گیرد، این کار در عین حال که بسیار خطرناک است، فوراً به یک الگوی رفتاری مخرب برای رانندگان آینده (که کودکان شما هستند) تبدیل می‌شود.

دانش رسانه ای کودکان خود را افزایش دهید

مادر‌ها در بیشتر موارد مسئولیت خرید برای اعضای خانواده به خصوص کودکان را بر عهده دارند. این موضوع یعنی اینکه مادرها کشمکش و درگیری بیشتری با کوکان در رابطه با خرید که شامل اسباب بازی، کوله پشتی و لباس‌هایی که شخصیت‌های کارتونی بر روی آن حک شده دارند.
به کودک خود توضیح دهید که شرکت‌ها با استفاده از رسانه و فضای مجازی به دنبال این هستند که با فروختن حتی یک لباس هم که شده  به سود بیشتری برسند. به این ترتیب می‌توانید کودک خود را از تاثیرات مختلف رسانه‌های دیجیتال بر ذهن آن‌ها آگاه کنید ودانش رسانه‌ای او را بالا ببرید تا از اثرات منفی رسانه‌ها بیشتر در امان بماند.

حرف آخر

مادر‌ها افراد بسیار پر رنگی در زندگی کوکان هستند و در عین حال روز به روز با افزایش رسانه‌ها و دنیای دیجیتال، کودکان هر چه بیشتر در این فضای مجازی غرق می‌شوند. مادر با بهره گیری از تاثیر خود برکودک و روش‌هایی که در این مطلب بیان شد، می‌تواند زندگی رسانه‌ایی کودک را به جهتی مطلوب و مثبت هدایت کند.
بیشتر بخوانید  تربیت کودک در دنیای دیجیتال ؛ چطور انسان های بهتری تربیت کنیم؟
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است