کارتون ها چه تأثیرات مثبتی روی ذهن کودکان دارند؟

  • توسط علی شیشه گر
  • تیر 1, 1398
  • 0

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنند که تنها فایده انیمیشن و کارتون این است که  شما و کودکتان را سرگرم می‌کند باید بگویم که اشتباه می‌کنید! کارتون روی ذهن کودکان اثرات مثبتی دارد که در این مطلب «ویزور» به بررسی این آثار می‌پردازیم.

می‌توان گفت اولین برخورد جدی کودکان با دنیای مجازی و غیرواقع با تماشای کارتون و انیمیشن رقم می‌خورد! جایی که شخصیت‌های تخیلی داستان‌هایی را به تصویر می‌کشند که در عمق ذهن و جان کودک نفوذ می‌کند. شاید شما هم شنیده‌اید که ذهن کودک مثل یک نوار خالی است که در حال ضبط تجربیاتش از محیط است. پس اینکه چه می‌بیند و چه می‌شنود مسئله مهمی است که می‌تواند روی شکل‌گیری شخصیت او تأثیرگذار باشد.

۶ اثر مثبت کارتون ها روی ذهن کودکان

کارتون و انیمیشن می‌توانند تاثیر زیادی بر کودکان ما داشته باشند. اگر قرار باشد صرفا با تصاویر متحرکی مواجه باشیم که ذهن کودک ما را با خود درگیر کند و هیچ تاثیر مثبتی روی آن نداشته باشد که چه فایده! اما خبر خوش این است که اینطور نیست و کارتون‌ها (در صورتی که از نظر محتوا مورد تأئید باشند) روی ذهن بچه تاثیرات مثبتی هم دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

شروع زودهنگام یادگیری به کمک کارتون

کارتون و ذهن کودک

کارتون به کودکان کمک می‌کند تا زودتر یادگیری را شروع کنند. کارتون‌های آموزشی که اشکال، اعداد و رنگ‌ها را به کودکان آموزش می‌دهند نمونه بارز تأثیر کارتون بر ذهن کودکان هستند. حتی کارتونی مثل جرج کنکجاو می‌تواند مفاهیم پایه مهندسی، علوم و ریاضی را به کودک شما بیاموزد. این برنامه‌ها می‌توانند به شیوه‌ای تفریحی و جذاب در قالب بازی و سرگرمی، چیزهای مختلفی را به کودکان آموزش بدهند و یادگیری را به عنوان یک فعالیت جذاب و لذت بخش در ذهن آنان جا بیندازند. تصاویر رنگ و متحرک کودکان را نسبت به نکات آموزشی علاقه‌مند می‌کند و با افزایش سنشان با ذهن آماده‌تری به سراغ آموختن مفاهیم پیچیده‌تر خواهند رفت.

بیشتر بخوانید  ۵ نکته در انتخاب برنامه تلویزیونی کودکان پیش دبستانی

توسعه مهارت‌های شناختی

تماشای کارتون می تواند به کودک شما کمک کند تا مهارت‌های شناختی خود را توسعه دهد. مهارت‌هایی نظیر حافظه بلندمدت، قدرت تمرکز، استدلال منطقی و مواردی از این دست. این توانایی هم از طریق ویژگی‌های صوتی و تصویری کارتون‌ها و هم از طریق مفاهیم شناختی نهفته در داستان‌ آن‌ها در کودک شما تقویت می‌گردد. افزایش مهارت‌های شناختی در پرورش شخصیت کودک بسیار موثر است و می‌تواند او را برای یک زندگی موفق آماده کند.

توسعه توانایی‌های زبانی

کارتون‌ها می‌توانند گوش کودک شما را در معرض زبان‌های مختلف قرار دهند و از این طریق به توسعه مهارت‌های زبانی آنها کمک کنند. این موضوع نه تنها به یادگیری بهتر زبان مادری کمک می‌کند، بلکه توانایی آن‌ها در یادگیری زبان‌های دیگر در آینده را نیز افزایش خواهد داد.

افزایش خلاقیت با تماشای کارتون

کارتون و خلاقیت کودک

کارتون‌ها می‌توانند قدرت تخیل و خلاقیت کودک را افزایش دهند. این موضوع خیلی مسئله دو از ذهنی نیست. با تماشای کارتون کودک با داستان‌ها و تصاویری مواجه است که از استانداردهای دنیای واقعی فاصله دارند و مواردی را به تصویر می‌کشند که در زندگی عادی برای کودک قابل مشاهده و درک نیست.

 این موضوع باعث می‌شود تا مرزهای تخیل در ذهن کودک گسترش پیدا کند و بتواند به چیزهایی فکر کند که فراتر از ساختارهای ذهنی عادی هستند. تفکر غیرساختارمند به کودکان این امکان را می‌دهد تا از زوایای تازه و بدیع به پدیده‌ها نگاه کنند که افزایش خلاقیت آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.

کاهش استرس

کارتون‌ ها با توجه به شخصیت‌های جالبی که دارند و رفتارهای خنده‌دار و عجیب این شخصیت‌ها باعث خنده کودکان می‌شوند و گاهی آن‌ها را می‌بینیم که هنگام تماشای کارتون شادند و از ته دل می‌خندند. خنده باعث کاهش و یا از بین بردن استرس می‌شود و به تقویت اعتماد به نفس هم کمک می‌کند. شادی و خنده به افزایش سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند و با ترشح اندورفین باعث ایجاد حس مثبت در فرد می‌شود.

بیشتر بخوانید  تاثیر والدین بر رفتار کودکان

یادگرفتن ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی

تماشای کارتون روش بسیار خوبی است که از طریق آن آموزه‌های اخلاقی و فرهنگی و مفاهیم عمیق انسانی را به کودک خود منتقل کنید. شاید اگر به کودک خود بگوئید که برای رسیدن به آرزوهایت بجنگ و نا امید نشو، درک عمیق و دقیقی از صحبت‌های شما نداشته باشد. اما وقتی به عنوان مثال کارتون موش سرآشپز را می‌بیند که چطور شخصیت اصلی کارتون طی یک داستان اثرگذار برای رسیدن به آرزویش تلاش می‌کند و با موانعی که بر سر راهش قرار می گیرند مبارزه می‌کند، با مفهوم تلاش عینا مواجه می‌شود و اثرپذیری بیشتری خواهد داشت.

حرف آخر

کارتون‌ها علاوه بر اینکه وسیله بسیار جذابی برای سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت کوکان هستند می‌تواند بر روی ذهن آن‌ها تاثیرات مهمی داشته باشند که در این مطلب به ۶ مورد از تاثیرات مثبت کارتون‌‌ها روی ذهن کودکان اشاره کردیم. اما پدر و مادرها باید به این موضوع دقت داشته باشند که نوع کارتون و محتوایی که دارد نیز بسیار مهم است و باید در انتخاب محتوای تخصصی برای کودکان خود بسیار دقت داشته باشند تا این فرصت بسیار خوب تبدیل به یک تهدید نشود.

بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است