جرج کنجکاو ؛ آیا تماشای این کارتون کودک شما را باهوش‌تر می‌کند؟

  • توسط علی شیشه گر
  • تیر 1, 1398
  • 0
جورج کنجکاو

جرج کنجکاو یکی از کارتون‌ هایی است که توانسته توجه تعداد زیادی از کودکان را به خود جلب کند. اما اخیرا شبکه PBS  سازنده این کارتون اعلام کرده که نتیجه پژوهشی نشان داده که کودکان علاوه بر سرگرم شدن با جرج کنکجاو یادگیری قابل توجهی هم از آن دارند. شرکت سازنده جرج کنجکاو مدعی است این کارتون‌ می‌تواند روی ‌ذهن و هوش کودکان اثر مثبت بگذارد. در این مطلب ویزور خواهیم دید که آیا واقعا تماشای این کارتون کودک شما را باهوش‌تر می‌کند؟


جرج که یک میمون بامزه و بسیار کنجکاو است به ماجراجویی‌های مختلف می پردازد. دنیای او پر است از مسائل ناآشنا و چیزهایی که او نمی‌فهمد اما در پی فهمیدن آن است و به همین دلیل ماجراهای مختلفی برایش اتفاق می‌افتد و در نهایت به موفقیت او ختم می‌شود. جرج کنجکاو یک انیمیشن تلویزیونی بسیار با قدمت و محبوب است که شروع پخش آن از سال ۱۹۸۰ و از طریق کانال دیزنی صورت گرفت و تا ۱۹۹۰ ادامه داشت. در سال ۲۰۰۶ شبکه PBS  سری جدید جرج کنجکاو را به صورت سریالی پخش کرد که تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشت و هنوز هم در سایت‌های پخش آنلاین کارتون و شبکه‌های خانگی نیز در حال پخش است.

جرج کنجکاو ؛ از سریال تا فیلم سینمایی

جرج کنجکاو

در سال ۲۰۰۶ جرج کنجکاو  اولین بار به صورت یک انیمیشن سینمایی و با نام «Show Me The Monkey» منتشر شد که در آن ماجرا از این قرار است که تد در یک موزه‌ی تاریخ طبیعی کار می‌کند که درحال ورشکست شدن است. به همین دلیل، مدیر موزه از تد درخواست می‌کند که برای نجات موزه به آفریقا سفر کند تا مجسمه‌ی اسرار‌آمیزی را پیدا کند. در سفر یک میمون تد را تعقیب می کند و با او به شهر می آید. تد مجمسه را پیدا نمی کند ولی میمون باعث موفقیت او می شود.

در ادامه این فیلم موفق در سال ۲۰۰۹ جرج کنجکاو ۲ با نام «Follow That Monkey» منتشر شد که در آن جرج می‌خواهد به دوستش به نام کایلا  که یک فیل کوچک است و در یک سیرک به کار گرفته‌ شده، کمک کند تا به آن سوی کشور برود و به خانواده‌اش بپیوند. در سال ۲۰۱۵ جرج کنجکاو ۳ با نام «Back to the Jungle» منتشر شد که در آن جرج به یک ماموریت فضایی می‌رود اما ناگهان نیرویی مرموز در مناطق آفریقا او را به سمت خود می‌کشد.

بیشتر بخوانید  نقد و بررسی انیمیشن فردیناند ؛ نه به خشونت!

اما واقعا تماشای این کارتون کودک شما را باهوش‌تر می‌کند؟  شبکه PBS می‌گوید جرج کنجکاو می‌تواند به کودکان شما در سن پیش دبستانی ریاضی، علوم و مفاهیم مهندسی بیاموزد و به باهوش‌تر شدن آن‌ها کمک کند. بیائید این با بررسی کارتون جرج کنکجاو و درستی سنجی این ادعا بپردازیم.

نقد و بررسی کارتون جرج کنجکاو

جرج کنجکاو

کارتون جرج کنجکاو از ویژگی کنجکاوی کارکتر اصلی‌اش نهایت استفاده را می‌برد تا به کودکان این انگیزه را بدهد که به پیرامون خود بیشتر توجه کنند و با کنکجاوی بیشتر به شناخت جهان و حقایق و اتفاقات آن بپردازند. ماجراجویی‌های جالب توجه جرج ابزار فوق‌العاده‌ای برای آشنا کردن کودکان در سنین پیش از دبستان با مفاهیم علوم، ریاضی و مهندسی است. علاقه جرج به استفاده ماهرانه از دستانش برای لمس کردن اشیا و باز کردن آن‌ها و دیدن اینکه چگونه کار می‌کنند، مفاهیم پایه‌ای و اولیه مهندسی را برای کودکان به شیوه‌ای ساده بازگو می‌کند. همچنین برخوردش با الگو‌ها و شکل‌های هندسی به مفاهیم اولیه ریاضی اشاره می‌کند.

این اتفاقات علمی و آموزشی زیر لایه‌ای از طنز و اتفاقات خنده‌دار می‌افتد و این موضوع باعث می‌شود که کودکان بدون اینکه خسته شوند مفاهیم آموزشی کارتون را یاد بگیرند  و به این ترتیب با تماشای کارتون هم کلی خنده و تفریح را تجربه کنند هم درگیر آموزش شوند.

اما مفاهیم آموزشی جرج کنجکاو فقط به کودکان محدود نمی‌شود و پدر و مادر ها هم می‌توانند از این کارتون یاد بگیرند! خیلی از والدین سعی می‌کنند با گفتن مستقیم مطالب به کودکانشان به آن‌ها آموزش دهند. همین امر باعث می‌شود بعضی بچه‌ها علاقه‌ای به یادگیری نشان نداده و به لج‌بازی روی بیاورند. جرج به والدین یاد می‌دهد که مثل جرج به صورت تجربه‌گرایانه و تحریک حس کنکجاوی فرزندشان به او آموزش بدهند.

باهوش‌تر یا باتجربه‌تر؟ مسئله این است!

حالا که از تاثیرات مثبت کارتون جرج کنجکاو بر کودکان آگاه شدیم بیائید یک بار دیگر به سوال اصلی این مطلب برگردیم؛ آیا جرج کنجکاو می‌تواند به کودکان شما در سن پیش دبستانی ریاضی، علوم و مفاهیم مهندسی بیاموزد و به باهوش‌تر شدن آن‌ها کمک کند؟! این سوال از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. همانطور که پیش‌تر گفتیم پاسخ قسمت اول بله است. جرج به خوبی مفاهیم آموزشی را به کودک  شما منتقل می‌کند.

بیشتر بخوانید  شرلوک نومز ؛ نقد و بررسی این انیمیشن و آنچه که پدر و مادرها باید بدانند

اما جواب سوال دوم؛ آیا جرج کنکجاو به باهوش‌تر شدن کودک شما کمک می‌کند؟ نمی‌توان با اطمینان جواب مثبت داد. در حقیقت جرج کنجکاو لزوما و به طور مستقیم باعث افزایش هوش فرزندتان نمی‌شود. اما آموزش‌های مختلف موجود در آن به کودک شما کمک می‌کند مهارت‌های شناختی خود را ارتقا دهد. این توسعه شناختی می‌تواند افزایش قدرت حافظه و هوش را هم به دنبال داشته باشد. ولی قطعیتی در مورد آن وجود ندارد. البته تماشای کارتون جرج کنجکاو می‌تواند احتمال وقوع این اتفاق را افزایش دهد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع مجاز است